DOLAR: 5.38 TL
EURO: 6.09 TL

2017 KURBAN BAYRAMI NEŞESİ

6 Eylül 2017
1.328 kez görüntülendi

2017 KURBAN BAYRAMI NEŞESİ
Reklam

 

2017 KURBAN BAYRAMI NEŞESİ

 

Bu sene de , Kurban Bayramını , 01.09.2017 Cuma günü büyük bir sevinç ile yaşadık.

 

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 05.32 de Sabah Namazı okunarak  06.00 da Sabah Namazını idrak ettik.

Yine hemen ardından , 07.19 da da , hep birlikte Bayram Namazını kıldık. Namaz öncesi Mehmet ORTA tarafından vaaz verilerek , ardından da İmam Fatih ZEYBEK tarafından Bayram Namazı kıldırıldı. 

 

Bayram namazı çıkışında , eskiden top atılırdı , şimdilerde tüfek atışı yapılıyor. Korucu Mehmet KOSA tarafından 2 el tüfek atışı yapılıyor. Eski gelenek devam ettiriliyor. Buradaki amaç , Bayram Namazından çıkıldığı ilan ediliyor. 

 

Bayram Namazı çıkışında , yine her bayram olduğu gibi , büyükten – küçüğe doğru sıraya girilerek , hep beraber bayramlaşma töreni yapıldı. Bildiğiniz gibi bayram sırası kuyruğu her yıl  , dörtka ya kadar uzamaktadır.

 

Bayramlaşma merasiminin hemen ardından da , yine hep birlikte mezarlığa gidilerek , mezar taşlarının başında oturularak , hocaların okumuş olduğu dualar dinlenildi ve ardından da , tanıdıkların mezarları bir bir dolaşılarak bol bol dualar okundu. Mezarlıktaki programı 1.nolu merkez camii imamı Fatih ZEYBEK , Murat ORTA ve Mehmet ORTA gerçekleştirdiler.

 

Mezarlık dönüşünde de , elbetteki Kurban kesimi telaşı başladı. Küçükbaş kurbanı olanlar kısa zamanda kurbanını keserken , Büyükbaş kurbanı olanlar elbette biraz beklemek zorunda kaldılar.

Eskiden T.H.Y. toplanan kurban derileri , daha sonra alınan bir kararla 3'e bölünmeye başlandı.

(1.Pay: Camiye , 2.Pay: Okula , 3.Pay'da: Gariban çocuklarının okuması için , kurulmuş olan derneğe veriliyordu. 

Bu sene de alınan bir kararla , ihtiyaçtan dolayı tüm kurban derileri , çocuklarımız için okul yararına toplandı.

Çakmakçayır Mahallesi Muhtarı Turhan ÇETİN'den aldığımız bilgiye göre , 302 adet Küçükbaş , 17 adet Büyükbaş deri toplanılarak , İlk ve Ortaokulumuza bağış yapılmıştır denildi.

 

Cuma günü , Kurban Bayramının ilk günü olmakla birlikte , Cuma günü ne denk gelmesi sebebiyle de , hep birlikte Cuma Namazını da idrak ettik. Yani bugün çifte bayramı yaşamış olduk.

 

Daha sonra da , büyüklerin evlerinde yapılan kahvaltının ardından , eş , dost , akraba ve komşu ziyaretleriyle , bayramlaşma devam etti.

Büyükler , Yaşlılar , Kimsesizler dolaşılarak elleri öpülerek sevindirildi. Küçükler de şeker verilerek veyahutta harçlık verilerek gönülleri hoş edildi.

 

Geçen yıl 2016 da Kurban Bayramını görüpte , bu sene Kurban Bayramını göremeyen 17 kişi bulunuyor. Son olarak , Arefe den bir gün önce , 30.08.2017 Çarşamba günü Azime KOŞAR ,  91 yaşında vefat etmişti.

Birde 1968 – 1982 yılları arasında , 13 yıl Beldemiz İlkokulunda Öğretmenlik ve Müdürlük görevlerinde bulunan ve 1986 yılında emekliye ayrılarak Çan'da ikamet eden Ahmet ÖZDER Öğretmenimiz , Kurban Bayramı'nın ilk günü , 81 yaşında vefat etmişti.

 

Bizde GAZETE TERZİALAN Olarak ,

Küskünlerin Barıştığı ,

Sevenlerin Biraraya Geldiği ,

Rahmetle  ve  Şefkatle  Dolu Günlerin En Değerlilerinden Olan KURBAN BAYRAMINIZI Kutlar .  

Daha Nice Nice Bayramlara Erişebilmek Umuduyla ,

Mutlu ,Huzurlu ve Sevgi Dolu İYİ BAYRAMLAR dileriz.

 

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

1.BÖLÜM

 

2.BÖLÜM

 

3.BÖLÜM

 

 

 

 

Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık