18. ISSIZ CUMA HAYRI YAPILDI

GENEL YAŞAM
181 Defa Okundu

.

“Issız Cuma” hayrı yapıldı.
Geleneksel Issız Cuma Hayrının 18. dün(02.09.2022) Cuma günü yapıldı.
Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı Seyvan köyü ile Çakıroba köyleri arasında bulunan tarihi 1335 yıllık Issız Cuma Camii’nde, Kale Grubu tarafından bu yıl 18′ incisi yapılan “Issız Cuma” hayrı gerçekleştirildi. Camide okunan Kur’an-ı Kerim İlahiler ve Mevlidi Şerif ile başlayan hayır, cuma namazının kılınmasıyla sona erdi.

Mevlidi Şerif’e Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, Yenice Kaymakamı Musa Göktaş, Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat ŞAHİN ,  Yenice Belediye Başkanı Veysel Acar, Yenice Orman İşletme Müdürü Mehmet Akkan, Çan Belediye Başkanı Harun Arslan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Sadi Akman, İl genel meclis üyesi Murat Okan , Çan İlçe müftüsü  Mustafa Ekin , Yenice İlçe Müftüsü Metin Güvenir , Protokol üyeleri ve Yakın köydeki vatandaşlar Çevre illerden gelenler katıldı. Misafir ve Cemaate cuma namazını müteakip yemek ikram edildi.

ISSIZ CUMA NEDİR?

Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Seyvan ve Çakıroba köyleri arasında, 1335 yılında yapıldığı tahmin edilen camiye, etrafta başka yapı olmadığı için ‘Issız’ adı verildi. Eskiden sadece Cuma namazlarının kılındığı caminin adı, daha sonraları ‘Issız Cuma’ oldu. Issız Cuma bölgesinde bulunan ve en eski tarihli mezar taşına göre yaklaşık 680 yıllık olduğu sanılan mezarlık ise Seyvan köyü tarafından kullanılıyor. Ancak mezarlıkta yaşanan esrarengiz olaylar, duyanları hayrete düşürüyor. Üstelik olayları, birebir tanık olanlar anlatıyor.
Yenice’nin Seyvan köyü’nde 52 yıl önce bir kız bebek dünyaya getiren Hatice Erkek, doğumun ardından kısa süre sonra hayatını kaybetti. ‘Ayşe’ adı verilen minik bebek de doğumdan 20 gün sonra hayata gözlerini yumdu. Ayşe bebek, annesinin yanında kazılan bir mezara defnedildi. Birkaç gün sonra ziyarete giden yakınları, iki mezarın birbirine birleştiğini görünce şok oldu.

MEZARLIKLAR TEKRAR BİRLEŞTİ
Mezarları ayıran aile fertleri, bir sonraki ziyarette, mezarların tekrar birleştiğini gördü. Bu olay birkaç kez tekrarlandıktan sonra, yakınları anne ve kızın mezarlarını olduğu şekilde bıraktı. Minik bebeğin süt annesi Emine Ungurlu yaşananları şöyle anlattı; “Aynı zamanlarda benim de bir oğlum olmuştu. Hatice doğumdan bir süre sonra öldü. Küçük kızı Ayşe’yi birkaç kez ben emzirdim. Birkaç gün sonra o da öldü. Öldükten sonra annesinin yanına defnettiler. Ama iki mezar birbirine değiyor. Ayırıyorlar, yine değiyor. Kaç kez ayırdıklarını bilemiyorum. Ama bakın şimdi yine bir aradalar” dedi. Mezarlığı ziyaret edenler de bu ilginç olay karşısında şaşkına dönüyor. Bu olay Siccin 2 adlı filme de konu edilmişti.

İhlas Haber Ajansı / İbrahim Çubuk

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir