2017 KURBAN BAYRAMI NEŞESİ

GENEL YAŞAM
1.615 Defa Okundu

2017 KURBAN BAYRAMI NEŞESİ

 

Bu sene de , Kurban Bayramını , 01.09.2017 Cuma günü büyük bir sevinç ile yaşadık.
Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 05.32 de Sabah Namazı okunarak  06.00 da Sabah Namazını idrak ettik.
Yine hemen ardından , 07.19 da da , hep birlikte Bayram Namazını kıldık. Namaz öncesi Mehmet ORTA tarafından vaaz verilerek , ardından da İmam Fatih ZEYBEK tarafından Bayram Namazı kıldırıldı. 
Bayram namazı çıkışında , eskiden top atılırdı , şimdilerde tüfek atışı yapılıyor. Korucu Mehmet KOSA tarafından 2 el tüfek atışı yapılıyor. Eski gelenek devam ettiriliyor. Buradaki amaç , Bayram Namazından çıkıldığı ilan ediliyor. 
Bayram Namazı çıkışında , yine her bayram olduğu gibi , büyükten – küçüğe doğru sıraya girilerek , hep beraber bayramlaşma töreni yapıldı. Bildiğiniz gibi bayram sırası kuyruğu her yıl  , dörtka ya kadar uzamaktadır.
Bayramlaşma merasiminin hemen ardından da , yine hep birlikte mezarlığa gidilerek , mezar taşlarının başında oturularak , hocaların okumuş olduğu dualar dinlenildi ve ardından da , tanıdıkların mezarları bir bir dolaşılarak bol bol dualar okundu. Mezarlıktaki programı 1.nolu merkez camii imamı Fatih ZEYBEK , Murat ORTA ve Mehmet ORTA gerçekleştirdiler.
Mezarlık dönüşünde de , elbetteki Kurban kesimi telaşı başladı. Küçükbaş kurbanı olanlar kısa zamanda kurbanını keserken , Büyükbaş kurbanı olanlar elbette biraz beklemek zorunda kaldılar.
Eskiden T.H.Y. toplanan kurban derileri , daha sonra alınan bir kararla 3’e bölünmeye başlandı.
(1.Pay: Camiye , 2.Pay: Okula , 3.Pay’da: Gariban çocuklarının okuması için , kurulmuş olan derneğe veriliyordu. 
Bu sene de alınan bir kararla , ihtiyaçtan dolayı tüm kurban derileri , çocuklarımız için okul yararına toplandı.
Çakmakçayır Mahallesi Muhtarı Turhan ÇETİN‘den aldığımız bilgiye göre , 302 adet Küçükbaş , 17 adet Büyükbaş deri toplanılarak , İlk ve Ortaokulumuza bağış yapılmıştır denildi.
Cuma günü , Kurban Bayramının ilk günü olmakla birlikte , Cuma günü ne denk gelmesi sebebiyle de , hep birlikte Cuma Namazını da idrak ettik. Yani bugün çifte bayramı yaşamış olduk.
Daha sonra da , büyüklerin evlerinde yapılan kahvaltının ardından , eş , dost , akraba ve komşu ziyaretleriyle , bayramlaşma devam etti.
Büyükler , Yaşlılar , Kimsesizler dolaşılarak elleri öpülerek sevindirildi. Küçükler de şeker verilerek veyahutta harçlık verilerek gönülleri hoş edildi.
Geçen yıl 2016 da Kurban Bayramını görüpte , bu sene Kurban Bayramını göremeyen 17 kişi bulunuyor. Son olarak , Arefe den bir gün önce , 30.08.2017 Çarşamba günü Azime KOŞAR ,  91 yaşında vefat etmişti.
Birde 1968 – 1982 yılları arasında , 13 yıl Beldemiz İlkokulunda Öğretmenlik ve Müdürlük görevlerinde bulunan ve 1986 yılında emekliye ayrılarak Çan’da ikamet eden Ahmet ÖZDER Öğretmenimiz , Kurban Bayramı’nın ilk günü , 81 yaşında vefat etmişti.
Bizde GAZETE TERZİALAN Olarak ,
Küskünlerin Barıştığı ,
Sevenlerin Biraraya Geldiği ,
Rahmetle  ve  Şefkatle  Dolu Günlerin En Değerlilerinden Olan KURBAN BAYRAMINIZI Kutlar .  
Daha Nice Nice Bayramlara Erişebilmek Umuduyla ,
Mutlu ,Huzurlu ve Sevgi Dolu İYİ BAYRAMLAR dileriz.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

1.BÖLÜM

2.BÖLÜM

3.BÖLÜM

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir