2018 KURBAN BAYRAMI

GENEL YAŞAM
74 Defa Okundu

.

2018 KURBAN BAYRAMI

 

21 Ağustos 2018 Salı günü sabahı , Kurban Bayramına erişebilmenin sevincini , neşesini hep birlikte yaşadık.

Güzel bir bayram sabahında , 05:22 de okunan Sabah Ezanının ardından ,  05:50 de Sabah Namazı kılındı.

Bayram Namazı da saat 07:09 da kılınarak , Kurban Bayramı sevinci başlamış oldu.

1.nolu merkez Camii’nde Mehmet ORTA‘nın  vaazı ve Fatih ZEYBEK‘in imamlığında , Bayram Namazı kılınırken , 2.nolu Yeni Camii’nde ise Mustafa DUR‘un imamlığında , Mustafa EZEN‘in müezzinliğinde , Bayram Namazı hep birlikte idrak edildi.

Bayram Namazı çıkışında ise ,  saat 07:50 de , Belde meydanında her bayram olduğu gibi , büyükten – küçüğe doğru sıralanmak kaydıyla , Bayramlaşma töreni başladı. Bayramlaşma sırasında , en başta İsmail ÖZKAN , 2.sırada Niyazi GÜLER , 3.sırada Hasan KARABACAK , 4.sırada Kadir YILMAZ yer aldı.

Dörtka’ya kadar uzanan Bayramlaşma kuyruğunun ardından, yine hep birlikte , mezarlığa gidilerek , ölmüşlerimiz için dualar edildi ve hocalarımızın okumuş olduğu sure ve dualara eşlik edilerek , dinlenildi.

Mezarlıktaki programı , 1 nolu merkez camii imam – kayyımı Fatih ZEYBEK , 2 nolu yeni camii imam – kayyımı Mustafa DUR , Mehmet ORTA , Murat ORTA ve İbrahim ORTA gerçekleştirdi.

Mezarlık dönüşünde ise  elbetteki herkes kurban telaşına düştü. Küçükbaş kurbanlığı olanlar hemen kurbanını keserken , büyükbaş kurbanı olanlar ise elbette biraz zaman aldı kesilmesi , yüzülmesi , paylaşımı için.

4  yıldır  muhtarlık tarafından toplanan kurban derileri , yine bu yıl da muhtarlık tarafından toplandı.

Çakmakçayır mahallesi muhtarı Turhan ÇETİN‘den aldığımız bilgiye göre ; 268 adet koyun derisi toplanırken , 27 adet keçi , 12 adette dana derisi toplandı.

Yine edindiğimiz bilgiye göre , bu yıl ki kurban derileri , İlkokul ve Ortaokul‘umuza eşit şekilde pay edileceği öğrenildi. 

Çakmakçayır mahallesi muhtarı Turhan ÇETİN , kurban derilerini okulumuza bağışlayan tüm vatandaşlarımıza teşekkür etti.

Daha sonra da bayramlaşma telaşı başladı. Aile büyükleri , yaşlılar , kimsesizler dolaşılarak sevindirildi. Küçükler de harçlık , şeker verilerek gönülleri hoş edildi.

Geçen yıl 2017 yılında kurban bayramını görüpte , bu yıl göremeyen 17 kişi bulunuyor. Allah hepsine gani gani rahmet eylesin.

Bizde GAZETE TERZİALAN olarak , küskünlerin barıştığı , sevenlerin biraraya geldiği , rahmetle  ve  şefkatle  dolu günlerin en değerlilerinden 0lan KURBAN BAYRAMINIZI kutlar ,  daha nice nice bayramlara erişebilmek umuduyla , mutlu ,huzurlu ve sevgi dolu İYİ BAYRAMLAR dileriz.

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

1.BÖLÜM

2.BÖLÜM

3.BÖLÜM

 

4.BÖLÜM 

 

2018 Kurban Bayramı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir