2019 BELDEMİZDE KURBAN BAYRAMI

GENEL YAŞAM
1.123 Defa Okundu

.

Beldemizde bu sene de Kurban Bayramı coşkusunu 11.08.2019 Pazar günü hep birlikte yaşadık.
Güzel , güneşli , harika bir bayram sabahında , 05:12 de okunan Sabah Namazı ve 05:42 de Sabah Namazının kılınması , ardından da 06:56 da Bayram Namazının hep birlikte kılınmasıyla başladı.
1.nolu merkez Camii imam-kayyımı Fatih ZEYBEK , minbere çıkarak vaazı-nasihatta bulundu , tüm cemaatinde mübarek Kurban Bayramını kutlayarak hutbeyi bitirdi.
Namaz sonrası 07:30 gibi , yine her Bayram çıkışı olduğu gibi bisküvi , lokum , çikolata ikramları yapıldı ve hemen ardından da büyükten – küçüğe doğru sıralanmak kaydıyla , dörtkaya kadar uzayan bayramlaşma töreni başladı.
Bu bayram da sıranın en başındaki liste şöyle oluştu: Niyazi GÜLER –  Mustafa KARABACAKMustafa AKTAŞ  – Kasım CANDANHüseyin ÖÇAL  – Hasan GÜNEYHüseyin TOPÇUAziz CANDAN Halil EZEN …. Geçen sene 2018 Kurban Bayramında en başta yer alan Kadir YILMAZ – Ali SIKI ile İsmail ÖZKAN , bu sene Kurban Bayramını göremediler. Geçen sene Kurban Bayramını görüp , bu sene Kurban Bayramını göremeyen 19 kişi bulunuyor. Allah hepsine gani gani rahmet eylesin.
Dörtka ya kadar uzanan Bayram sırasının ardından , yine hep birlikte , her bayram olduğu gibi , mezarlığa gidildi.
Mezarlıktaki programı 1.nolu merkez Camii imam-kayyımı Fatih ZEYBEK , Mehmet ORTA ve Murat ORTA gerçekleştirdi. K.Kerim – Namaz Sureleri okunarak , dualar edildi. Tanıdıkların mezarları bir bir dolaşılarak 3 İhlas 1 Fatiha okundu.
Mezarlık dönüşü elbetteki Kurban telaşı başladı. Belediyenin dağıtmış olduğu 2 adet siyah poşeti alan hemen Kurbanını kesmeye veya kestirmeye çalıştı. Poşetin 1 tanesi deri için(tuzlanmak kaydıyla) , diğeri de atılacak olan iç organları işkembe ve bağırsaklar için. Bu sene deriler Ş.B.Ercan KURT Ortaokulunda yapılacak olan Laboratuvar için toplandı. Bu sene beldemizden , 215 Koyun derisi , 22 Keçi ve 13 tane de Dana derisi toplandı. Çakmakçayır  Mahallesi Muhtarı Turhan ÇETİN‘in girişimleriyle de 15 Koyun derisi Kazabat’tan , 3 Koyun ile 1 Dana derisi Süle Mahallesinden , 22 Koyun , 11 Keçi , 13 Dana derisi de Eskiyayla Köyünden , Turgut YAMAN ile Mürsel ÇETİN‘den de 36 Dana derisi toplanarak , ücreti okulumuza destek için bağışlandı. Bu sene derinin para etmediğini görüyoruz. Koyun derisi 1.5  , Keçi 1.0  , Dana 15.0 tl. ettiğini öğreniyoruz. Yani sonuç olarak bu kadar derinin satışından yaklaşık olarak 1.000.00 tl. gibi bir para toplanıp bağışlanmış oldu.
Daha sonra da bayramlaşma telaşı başladı. Aile büyükleri , yaşlılar , kimsesizler dolaşılarak sevindirildi. Küçükler de harçlık , şeker verilerek gönülleri hoş edildi.
Bayramlar Berekettir , Umuttur, Özlemdir, Sevinçtir , Neşedir.
GAZETE TERZİALAN olarak, tüm takipçilerimizin ve müslüman türk milletinin, mübarek KURBAN BAYRAMINI  kutlar, eş, dost ve akrabalarınızla birlikte nice nice mutlu ve huzurlu bayramlar geçirmenizi temenni ederiz.
HABER + VİDEO : AHMET KAMALI
FOTOĞRAF : C.ERDEM CANDAN
DRONE : TAYFUN CANDAN
GAZETE TERZİALAN’a katkılarından dolayı C.Erdem CANDAN ile Tayfun CANDAN‘a sonsuz teşekkürler…

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ