ALMAN ÖĞRENCİLER ÇAN’DAYDI

EĞİTİM GENEL YAŞAM
690 Defa Okundu

.

Çan da 2 yıldır devam eden Gençlik Köprüsü projesi kapsamında , Çan Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Almanya Karlsruhe Ettlingen St. Augustinusheim okulları arasındaki projenin Türkiye ayağı , İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman ÖZKAN’ın ve öğrenci velilerinin katılımları ile Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan proje tanıtımının ardından gelen misafir öğrencilerin Çan Meslek Yüksek okulu ziyareti ile başladı.
Konu ile ilgili görüştüğümüz , Çan Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yücel DOĞAN ile kısa bir röportaj yaptık , aynen yayınlıyoruz;
Terzialan Gazetesi : Öncelikle böyle güzel bir proje için sizi tebrik ederek başlamak istiyoruz. Müdürüm bu sene ne zaman gerçekleştirdiniz projenizi..?
Yücel DOĞAN : Bu yıl ki projemizi 10 – 17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdik.
Terzialan Gazetesi : Neler yaptınız bir haftalık süre zarfında Alman misafirlerinizle, memnun kaldılar mı..?
Yücel DOĞAN :  Kısaca şöyle anlatmak isterim.
1. ve 2. gün İstanbul gezisi yaptık.
3.gün , Okulumuzda gerçekleştirilen açılış töreninden sonra , Çan Meslek Yüksek Okulu Seramik atölyesinde , Öğretim görevlisi Hilal Yaman TAŞKIRAN ve Carola BECK nezaretinde , Alman ve Türk öğrencilerimiz , Seramik çalışması yaptılar.
4.gün , yani Cumartesi günü , Çanakkale gezisi ve boğaz da tekne turu yaptık.
5.gün , pazar günü , Truva Asos gezisi yapıldı.
6.gün , yine Çan Meslek Yüksek Okulu Seramik atölyesinde , Öğretim görevlisi Hilal Yaman TAŞKIRAN ve Alman öğretmen Carola BECK nezaretinde , Alman ve Türk öğrencilerimiz , Seramik çalışması yaptılar.
7.gün , Çanakkale Seramik Fabrikaları sosyal tesislerinde yapılan kapanış törenimizin ardından , sabah 07:00 uçağı ile yeni havalimanından misafirlerimizi Almanya ya uğurladık. Bu arada şunu da belirtmek isterim. Haziran ayı içerisinde , Alman öğretmenlerimiz proje kapsamında tekrar okulumuza gelecekler ve önümüzdeki yılın planlamasını yapacağız.
Terzialan Gazetesi : Peki müdürüm , ne zaman başladı bu proje , amacı nedir , kimler katılıyor anlatırmısınız..?
Yücel DOĞAN : Projenin temeli 2016 yılında atıldı. İlk hareketlilik 2017 yılında gerçekleşti. Şu ana kadar 32 Öğrenci , 11 Öğretmen ile birlikte yaptık. Projenin gayesine gelince , gençler arasında kültür paylaşımı yapmak , bir birine dost Alman ve Türk toplumlarının birlikteliğini sağlamak , aynı zamanda farklı meslekleri yerinde yaparak ve yaşayarak görmek diyebiliriz.
Terzialan Gazetesi : Önümüzdeki yıl , 2020 için neler düşünüyorsunuz..?
Yücel DOĞAN : Haziran ayında tekrar Alman öğretmenler gelecekler. Önümüzdeki yılın planlamasını yapacağız. Hedefimiz bu projeyi her yıl yapmak. Her yıl belli sayıda öğrencimize yurt dışı tecrübesi yaşatmak istiyoruz.
Terzialan Gazetesi : Buna benzer projeler de var mı çevremizde..?
Yücel DOĞAN : Bu proje UNESCO projesi bildiğimiz projelerden biraz farklı. Almanya genelinde 180 UNESCO okulundan biri , kardeş okulumuz.
Terzialan Gazetesi : Peki müdürüm , bu kadar maliyeti nasıl karşılıyorsunuz , sponsorlarınız mı var..?
Yücel DOĞAN : Tabiki projenin gerçekleşmesi ciddi maliyetler gerektiriyor. Bu konuda Almanya’daki farklı makamlar ( Robert Boch Vakfı gibi ) sponsor oluyorlar. Özellikle projemizin Türkiye ayağında , saygıdeğer büyüğümüz sayın Süleyman BODUR beyefendi de projemize hamilik etti.
Terzialan Gazetesi : Önceki yıllardaki projeleriniz nasıl geçti müdürüm..?
Yücel DOĞAN : Bundan önceki Almanya da gerçekleşen projemizde , Audi , Porche  gibi dünya markalarının üretim tesislerini gezme fırsatı yakaladık. Bizde ülkemizde  bir dünya markası olan Çanakkale Seramik Fabrikaları gezisi düzenledik.
Terzialan Gazetesi : Farklı projelerinizde var mı , bu sene epey ses getirdi projeniz. Yerel ve ulusal basında bolca yer aldınız , hatta geçtiğimiz hafta Alman basınında da geniş bir şekilde yer aldınız..?
Yücel DOĞAN : Önümüzdeki yıllarda staj projesi başlatmak istiyoruz. Lise düzeyinde ülkemizde bir ilk olacağını düşündüğümüz bu projede bizden bir grup öğrenci Almanya da staj yaparken ,  Almanya dan bir grup öğrenci de Türkiye de staj yapacak. Ayrıca bu proje ulusal basında da yer aldı. Bu da okulumuz ve bölgemiz , ayrıca bizler için de bir gurur kaynağı oldu. Ayrıca projenin çok ses getirmesini de , projenin devamlı olmasına bağlıyorum. Her yıl projeyi yeniliyoruz. Yani her yapılan yeni bir proje oluyor. Bu 3.olacak.
Terzialan Gazetesi : Peki hocam , 2016 yılından beri yapılıyor dediniz. Gözle görülür nasıl gelişmeler oldu , amacına ulaştı mı , ne dersiniz..?
Yücel DOĞAN : Türk ve Alman öğrenciler arasında whatsapp grubu kuruldu. Artık sık sık görüşüyorlar. Yani öğrencilerin bundan önce bizim hakkımızda ne düşündükleri çok önemli değil. Esas olan bundan sonraki  düşüncüleri. Şunu iyi biliyoruz ki , iki dost milletin sıkı dost öğrencileri oldular.
Terzialan Gazetesi : Böyle bir proje neden sizin okulunuza verildi , diğer okullardan farkınız nedir..?
Yücel DOĞAN : Biraz uyanık davrandık diyebiliriz. Ayrıca ikili ilişkilerimizi de sıkı tuttuk. 3.proje olacak bu. Her yıl 1 proje. Son 2 yılda , 2 proje oldu.
Terzialan Gazetesi : Okulunuza katkısı nedir projelerin..?
Yücel DOĞAN : Öğrenci ve Öğretmenlerin kişisel gelişimine ve yabancı dil eğitimine katkısı elbetteki çok. Ayrıca okulumuz adına da bir prestij diye düşünüyorum.
Terzialan Gazetesi : Müdürüm verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Öncelikle sizleri , öğretmen ve öğrencilerinizi de ayrıca kutluyoruz. Önümüzdeki yıllardaki projelerinizi de sabırsızlıkla bekliyoruz.
Yücel DOĞAN : Bende Terzialan Gazetesine çok teşekkür ediyorum , bizleri onurlandırdınız. Çalışmalarınız da başarılar diliyorum. Bizi izlemeye devam edin diyorum. Çok teşekkür ediyorum.
Konuyla ilgili Almanya’dan misafir olarak gelen UNESCO okullarından olan Ettlingen St. Augustinusheim okul müdürü Türk asıllı Ersin ÖZDEMİR , “Bu projenin Türk ve Alman gençler için çok verimli olduğunu düşünüyorum. Çünkü birbirlerini yöresel kültürlerini öğreniyorlar. Hayatlarında unutamayacakları anılar biriktiriyorlar. En önemlisi bu proje gençlerin kaynaşmasını sağlıyor ve dostluk kuruyorlar” dedi.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ