ALMANYA YOLCUSU ÖĞRENCİMİZDEN , TEŞEKKÜR ZİYARETİ

EĞİTİM GENEL YAŞAM
976 Defa Okundu

 

ALMANYA YOLCUSU ÖĞRENCİMİZDEN , TEŞEKKÜR ZİYARETİ

 

Beldemiz öğrencilerinden , Çan / Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ( önceki adıyla , Çan Ticaret Lisesi )  12 – D öğrencilerinden olan Yakup GELEN , 22 – 29 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen , Türkiye – Almanya Gençlik Projesinde , arkadaşlarıyla birlikte yer almış ve projeyi başarıyla tamamlamışlardı.

 

Proje , St. Augustinusheim Ettlingen / Karlsruhe / Almanya da gerçekleştirildi ve bir hafta sürdü.

 

Proje 10 Türk ve 10 Alman öğrenci , ayrıca  2 Türk ve 8 Alman Öğretmen katılımıyla gerçekleştirildi. Projenin amacı meslekleri tanımak ve kültürler arası etkileşimi arttırmaktır. Projenin tüm masrafları Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından karşılanmıştır.

 

Bu sebeple , yanına babası Necmi GELEN'i de alan öğrencimiz Yakup GELEN , bu projede yer almanın sevinciyle , okulu Çan / Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Yücel DOĞAN'a bir teşekkür ziyaretinde bulundu. Görüşme karşılıklı görüş alış verişi ve sıcak bir ortamda gerçekleşti.

 

Baba Necmi GELEN'de , oğlunun böylesine güzel bir projede yer almasının büyük bir şans olduğunu , onunla gurur duyduğunu ve oğlunu ve arkadaşlarını  Almanya da iken , telefondan fotoğraf ve videolardan adım adım takip ettiğini ve gösterdikleri perfonmansları çok beğendiğini söyledi.

 

Öğrencimiz Yakup GELEN'de , görüşlerini kısaca şöyle anlattı. Bu projenin kendisini ve arkadaşlarını çok heyecanlandırdığını , 17 yaşında olduğunu ve ilk defa yurt dışına çıkıp  Almanyaya gittiğini , Alman öğrenciler ile dillerini tam olarak bilmeselerde , çok çabuk kaynaşıp arkadaş olduklarını , onlarla birlikte bu projeyi ortaklaşa gerçekleştirdiklerini , Almanlarında çok sıcakkanlı olduklarını ve onları da Türkiyeye davet ettiklerini söyledi.

 

Çan / Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Yücel DOĞAN'da , Okul olarak Türkiye – Almanya Gençlik Proesine öncülük ederek , Almanya ile iyi ilişkiler geliştirdiklerini , başarılı bir proje olduğunu , , Projenin  10 Türk ve 10 Alman öğrenci , ayrıca 2 Türk ve 8 Alman Öğretmen katılımıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Almanya da kaldıkları bir haftayı dolu dolu geçirdiklerini anlatan DOĞAN , bazen atölye de çalıştıklarını , bazen projeler üzerinde çalışmalar yaptıklarını ,  Teknik Müze ziyareti gerçekleştirdiklerini , dünyaca ünlü otomobil markası olan Audi fabrikasını gezdiklerini , üretim aşamalarını incelediklerini , Unesko tarafından , Dünya Kültür Mirası olan fabrikaları gezme fırsatı yakaladıklarını , Bisiklet gezisi ile öğrencilerin çok mutlu olduklarını , Ren Nehri  . Fransa sınır turu gibi turistik yerleri gezdiklerini , kendi yaptıkları yöresel yemeklerle , Bowling ve çeşitli oyunlarla Türk – Alman öğrencileri kaynaştırdıklarını söyledi. Projenin devamı içinde ,  çalışmaların devam ettiğini belirtti. Almanya'da gün gün yaptıkları programı da kısaca şöyle özetledi;

 

  1. Gün Pazartesi: Sabah; Tanışma, Gate Aktiviteleri (Kişiler arası iletişimi ve kaynaşmayı arttırmak için hazırlanmış bir platform). Öğleden sonra; Çalışma istasyonlarını tanıma ve çalışmalara başlama (Çalışma istasyonları bizim tabirimizle atölyeler. 3 farklı atölyede çalıştık. 1. Airbrush Boyama Atölyesi 2. Demir Atölyesi 3. Mobilya Atölyesi. Akşam Karlsruhe gezisi.
  2. Gün Salı: Tüm gün Çalışma istasyonlarındaki faaliyetler. Akşam Türk yemekleri. 10 Türk öğrencisi yaklaşık 15 çeşit yemeği beraber yaptık. Alman öğretmen ve öğrencilerle afiyetle yedik.
  3. Gün Çarşamba: Sabah; Teknik Müze Gezisi (Farklı zamanlarda Almanya’da kullanılmış Uçak, tank, araba ve farklı savaş aletlerinin sergilendiği çok geniş kapsamlı bir müze) Öğleden sonra; Audi Otomobil Fabrikası ve Müzesi Gezisi (Sadece arabaları görmekle kalmadık fabrikanın tüm üretim tesislerini de gezdik. Fakat üretim yerlerinde fotoğraf ve video kaydı kesinlikle yasaktı)Audi Otomobil Fabrikası da projeye katılan öğretmen ve öğrencilere jest yaparak , hepsine 20 Euro değerinde(yaklaşık 100.00 tl. ) orjinal Audi anahtarlık hediye etti.
  4. Gün Perşembe: Volkilingen Gezisi. Volkilingen Hüttü Demir Üretim Fabrikasının bizim tarihimizde önemli bir yeri bulunmakta. Gurbetçi diye tabir ettiğimiz vatandaşlarımız çalışmak için ilk gitmiş oldukları fabrika burası. Şu anda Unesco Dünya Kültür Mirası oldu. Ayrıca Volkilingende Kömür Madeni gezisi de yaptık. Akşam yemeğimizi Proje müdürümüz olan Ersin Beyin annesinin evinde yedik.
  5. Gün Cuma: Sabah; Kapanış Töreni. Kardeş okulumuzda kapanış törenimizi gerçekleştirdik. Okul yönetim kurulundan çok değerli büyükler törene teşrif ettiler. Bunun yanında törene Baden Eyaletinin Başbakan yardımcısı da katıldı. Öğleden sonra Elma toplama etkinliği ve elma suyu yapım tesislerinin ziyareti. Akşamı ünlü bir restaurantta akşam yemeği ve Olimpik profesyonel yüzme havuzunda müthiş bir heyecan.
  6. Gün Cumartesi: Sabah; Bisiklet gezisi Ren nehri ve Fransa sınırı turu. Öğle geleneksel Alman Mutfağı yemekleri.  35 km bisiklet turu sonunda elbette istirahat. Akşam Bowling turnuvası.
  7. Pazar: Stuttgart Havaalanından Türkiye’ye dönüş.

 

 

Alman basınında da geniş yer alan Türk – Alman Gençlik Projesi , büyük yankı yarattı. Bulundukları eyaletin Başbakan yardımcısının da katıldığı program , iki ülke arasında iyi ilişkilerin gelişmesine vesile olmasını diliyoruz. Alman basınında yer alan haberin Türkçesini yayınlıyoruz;

 

Çan Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Öğrencisi Yakup GELEN gazetemize şunları anlattı; " Yolculuk esnasında çok heyecanlandım. 17 yaşındayım ve ilk kez Almanya'ya geliyorum. İstanbul  ve İzmir'in ortasında bulunan Çanakkale'nin Çan ilçesinden gelen 10 öğrenciden birisi olduğunu belirtti. Şuan bulunduğu yer Almanya'nın Ettinger St. Augustinusheim okulunda faaliyet yaptıklarını söyledi.

 

15 yaşında olan Ertuğrul'da şunları söyledi ; Bu bölgede yaşayan insanların çok çalışkan olduklarını , yapmış olduğu işleri zevkle yaptıklarını söylüyor. Ertuğrul , Almanya'yı televizyonlardan takip ettiğini , Almanya'nın , Türkiyeden , Avrupa'nın kalbi olarak görüldüğünü belirtiyor. 

 

Okul Müdürü Klaus SCHWARZ'da şunları söylüyor ; Türkiye'den gelen misafirlerin siyaset ile ilgilerinin olmadığını , öğrencilerin birbirleriyle çok çabuk kaynaştıklarını ifade etti. Öğrencilerin tüm masraflarını Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından karşılandığını söyledi.

 

30.000 nüfuslu Seramik Sanayisi ile ünlü olan , Çanakkale'nin Çan ilçesinden geldiklerini belirten okul müdürü Yücel DOĞAN , Almanya'daki okulun Öğretmen ve Öğrencilerini , Çan Belediye Başkanı tarafından ülkelerine davet edildiğini belirtti. 1 haftalık konaklamalarını karşılayacaklarını söyledi. Yakın bir zamanda da , onları misafir etmeyi umuyoruz dedi.

 

Proje müdürü Özdemir bey'in hazırladığı programda , Volkilinngen Dünya Kültür Mirası Kömür Madenini  ve Teknik Müze gezilerinin de olacağını söyledi. Mümküm olduğunca bir çok şeyi birlikte yapmaya çalışacaklarını , Boya , Demir , Marangoz Atölyelerinde birlikte deneyim kazanacaklarını belirtti. Bu projenin de , buna değdiğini söyledi.

 

Bizde GAZETE TERZİALAN olarak , bu proje emeği bulunan , Çan Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini , Okul Müdürünü , Öğretmenlerini ve sevgili öğrencilerini can-ı gönülden tebrik ediyor , başarılarının daim olmasını diliyoruz. Bu gibi projelerin her tekrarlanmasını , yeni yeni projelerle , iki ülke arasındaki bu sıcak dostluğun , kardeşliğin , artarak devam etmesini umuyoruz. 

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir