BABALAR GÜNÜ

MAKALELER
357 Defa Okundu

.

BABALAR GÜNÜ

Bugün 16 Haziran Pazar, yani babalar günü. Her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü babalar günü olarak kutlanması kabul görmüş bir gün. Kim çıkarmış, nasıl ve neden çıkarmış bilemem ama çocuklara ve gençlere güzel duygu ve düşüncelerin anlatılmasına vesile olduğu için hatırlanması ve kutlanması gereken bir gün.
Anne deyince daha duygusal daha sevgi dolu ve daha yumuşak sıfatlar kullanılır. Baba ise daha ciddi, daha ağır, daha korumacı ve sanki sevgi duyguları yokmuş gibi sıfatlar kullanılır. Oysa babalarda sevgi dolu, duygusal ve candan kimselerdir. Ancak babaları yetiştiren anneler de daha çocukluklarında, onları kız çocuklarından farklı yetiştirirler. Örneğin erkekler güçlü olur, erkekler ağlamaz, erkekler dayanıklı olur vs. vs… Tabi çocuk yetiştirmek, kadının işi ! olduğundan Baba çocuklardan biraz uzak tutulur. Sonra da babanın çocuklarını çok sevmediği söylenir. Bu doğru değildir. Çünkü baba, daha çocukluktan yetiştirilirken, için için sevmeye güdülenmiştir. Çok sevgi gösterilirse ” şımaracağı” söylenmiştir. Bizim kuşak babaları tarafından kucağa alınıp sevilmemiştir. Ancak geceleri uyurken babalarımız tarafından öpülmüşüzdür. Çünkü Onlar da babalarından öyle görmüş ve uykuda sevilmiş babalardı. Bu babaların evlatlarını az sever anlamına gelmez. Her baba bir kale gibi ailesini ve evlatlarını sever ve korur. Onlar için kendi canını ve sağlığını hiçe sayarak her türlü fedakarlığı yapar. Yetişme tarzı olarak bunu dışa vurumu farklı olur.
İnsan yetişmesinde rol modeller çok önemlidir. Ailede anne baba rol modeldir. Okulda öğretmen rol modeldir. İnsanoğlu söylenenlerden daha çok gördüklerinden etkilenir ve onlar hafızasında yer eder. O nedenle rol modellerin davranışları ve yaptıkları çok etkilidir. Bir baba eğer “Babam bana derdi ki” diye başlayan cümleler kurabiliyorsa, orada kültürel aktarım ve gelişim oluyordur. Rol modellerin iyi yönlerini alan çocuklar iyi insan ve iyi anne baba olur. Bizim kuşak her ne kadar gizli sevip, gizli sevilmişse de, kendi Babalıklarımızda bunun aksini uyguladık ve sanıyorum doğrusunu yaptık. Çünkü sevginin gücü ile başarılamayacak hiç bir şeyin olmadığını yaşayarak görüyoruz. Bu yüzden, yaşarken anne babanıza ve çocuklarınıza sevginizi göstermekten asla çekinmeyin. Sevginin, hiç bir bedeli ve maliyeti yok ama getirisinin değeri biçilemeyecek kadar çok.
Tüm babaların, baba adaylarının , ebediyete intikal etmiş olanlarla, şehit ve gazi babalarının da babalar gününü kutluyorum. Sevgi ve sağlık dileklerimle..