BAŞLARKEN

MAKALELER
1.289 Defa Okundu

.

                    BAŞLARKEN

Merhaba Sevgili okurlar, Değerli Terzialanlı’lar;
Herkese en güzel ve gönüllerine göre günler dileyerek başlıyor ve saygıyla selamlıyorum.
Efendim, bana Ahmet Kamalı gazetesi için yazı yazmamı rica ettiğinde hiç düşünmeden olur dedim. Dedim ama neler yazacağımı nelerden bahsedeceğimi sonra sonra düşündüm. Sağlık konusunda yazamam, doktor değilim ukalalık olur. Siyaset konusunda yazsam siyasetçi değilim kimsenin işine karışamam. Ekonomi deseniz olmaz ekonomist değilim. Zaten herkes kendi ekonomisini biliyordur. Hani çok konuşan birine mikrofon veririsiniz de “Hadi konuş” dersiniz. O kişi de” Ne konuşacağım” der sus pus olur ya, yazı yazmak da bunun gibi birşeydir, kolay değildir. O halde; Ben de kendi yaşadıklarımı ve köyümü yazabilirim dedim. Eşim de bana onay verip destek oldu ve böylece “Başlarken” yazısı doğdu.
Efendim Biz 1955-1965 kuşağı çocukları olarak Eğitimi; sokakta, tarlada oyunla, Çalışmayı, üretmeyi; ailesine yardımla öğrenmiş, kendi oyuncağını kendisi üretmiş bir nesiliz. Bizim çocukluğumuzda ilkokullar Nisan ayı sonunda eğitim öğretim yılını bitirir, ondan sonra tarla, bağ bahçe işleri, hayvan otlatma gibi ailenin mutlaka yardım beklediği bireyler olurduk. Arkadaş grupları olmadan oyun kurulmaz, ailelerde asla kaygı ve güvenlik endişesi bulunmazdı. Ufak tefek anlaşmazlık ve çatışmalar olsa da küslük olmaz, ertesi gün herşey yeniden başlardı. Denizimiz yoktu ama, Değirmen bendi, Amedin bendi, Düz taşlar, Koca bentler, Kazan büğet (Herkes giremezdi) ve sulama kanalı bizim için plaj sayılırdı. Ara sıra gezici yazlık sinema gelir, “Hayyayya sukku sukku” şarkısı hoparlörlerden çalınmaya başlayınca heyecanımız tavan yapardı. Bu bizim en büyük sosyal ve sanatsal etkinliğmiz olurdu. Jiklet ve şeker paketlerinden çıkan aktör aktris resimleri hayal dünyamızı süslerdi. Bütün bunlar olurken bir taraftan da büyüklerimizi gözlemler geleceğimiz için planlar kurgulardık.
Evet bizim çocukluğumuz daha umutlu ve daha mutluydu.
Yeniden mutluluğun yakalanması ve anıların tazelenmesinde buluşmak ümit ve dileklerimle…
Necmi Can
28 Şubat 2019

4 thoughts on “BAŞLARKEN

  1. Mutluluğun sırrı özgürlüktür. Özgürlüğün sırrı cesaretir. Canım seni kutluyor başarılar diliyorum. 

  2. Çok güzel bir yazı olmuş , devamını merakla bekliyoruz. Sevgi ve saygılarımızla…

  3. Kaleminize sağlık! Takipçilere güzel bir Merhaba diyerek başlangıç yapmışsınız… Takipteyiz devamını en kısa sürede bekliyoruz..
    Sevgilerle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir