BELDEMİZ HALKI AFRİKA’DA SU KUYUSU AÇTIRIYOR

GENEL YAŞAM
1.415 Defa Okundu

.

Peygamberimizin hayatında halkın kullanımı için su kuyusu açmanın önemine dair şu rivayet dikkat çekmektedir: Hicretten sonra müslümanlar Medine’de içme suyu sıkıntısı çekmeye başladı. Şehrin içme suyu kaynaklarının başında gelen Rûme Kuyusu’nun sahibi olan ve bazı rivayetlerde yahudi olduğu bildirilen kişi kuyunun suyunu halka satıyordu. Resûlullah ona ücret almaktan vazgeçmesini teklif edince, geçim için başka bir gelirinin bulunmadığını belirterek bunu kabul etmedi. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem, “kuyuyu satın alıp müslümanların istifadesine sunacak kişiye bu hizmetine karşılık olarak cennetin verileceğini, bütün günahlarının bağışlanacağını, kendisine cennette bu kuyudan daha güzel bir su kaynağının verileceğini” bildirdi. Sahabenin önde gelenlerinden Hz. Osman, bu kuyuyu satın almak istedi. Sahibi tamamını satmaya yanaşmayınca yarı hissesini alarak kuyuyu nöbetleşe kullanmak üzere onunla anlaşma yaptı. Daha sonra ortağı kendi hissesini de satınca tamamını aldı ve müslümanların ücretsiz kullanımına sundu.
Beldemiz halkının bayırda yaptırdığı hayır çeşmeleri de bu kapsamda değerlendirilebilir. Bunun yanında ciddi anlamda su sıkıntısı bulunan Afrika’da su kuyusu açtırmanın da hayati değere sahip olduğu bir gerçektir. Beldemiz halkından bazı hayır sahiplerinin de Afrika’da su kuyusu açtırdıklarını duyunca biz de sevindik ve sevincimizi sizinle paylaşmak istedik.
Çakmakçayır Mahallesi sakinlerinden emekli berber Ahmet Özkan’ın kızı Nesrin Özkan Aksoy, bir süredir Afrika’ya yardım ulaştırma çalışmaları yapmaktadır.
Bu çalışmalar kapsamında beldemizde emekli muhasebeci Osman Özen ve eşi Havva Özen adına Afrika Çad’da İDEA (Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği) aracılığıyla “HAVVA-OSMAN ÖZEN ÇANAKKALE/ÇAN” adında bir su kuyusu açıldı. Açılan bu su kuyusu ile Çad’ın Başkenti Encemine’ye bağlı Fara bölgesindeki müslümanlar artık suya kavuştu. Açılan bu su kuyuları , eskiden bildiğimiz yöntemle , tulumba şeklinde çalışıyor.
Geçtiğimiz günlerde İDEA derneğindeki ekiple birlikte Çad’a giden Nesrin Hanım, bu defa babası ve annesi adına su kuyusu açılışına katıldı. “FATMA-AHMET ÖZKAN TERZİALAN/ÇANAKKALE” adını verdiği su kuyusu ile Çad’ın Başkenti Encemine’ye bağlı Kundu köyündeki müslümanlar suya kavuştular.
Bu iyiliklerini Allah kabul etsin diyoruz.
Kendisine telefonla ulaştığımız Nesrin Hanım, bulunduğu bölgede tek bir kuyu bile olmayan bu insanların köylerinde açılan bir su kuyusunun büyük bir nimet olduğunu, bir su kuyusu ile bir köyün adeta bayram ettiğini belirtti. Mübarek Ramazan ayında olduğumuz şu günlerde , su kuyusu açtırmak isteyen hayırseverlerin , kendisi ile irtibata  geçebileceklerini belirtti.
Ayrıca dernek olarak medrese ve yetimhane yapımı, kuran dağıtımı, dikiş atölyeleri ve tarımsal destek çalışmaları da yaptıklarını sözlerine ekledi.
Önceki yıllarda Tanzanya, Bangladeş ve Arakan’da yardım çalışmalarına katılan Nesrin Hanım’a çalışmalarında başarılar diliyor, gezi notlarını bizimle paylaşacağı yazılarını bekliyoruz. Allah yolunu açık etsin diyoruz.