BELDEMİZDE AŞURE HAYRI YAPILDI

GÜNCEL YAŞAM
54 Defa Okundu

.

BELDEMİZDE AŞURE HAYRI YAPILDI

 

Muharrem ayı ve Aşure günü olması sebebiyle , Beldemizde toplu aşure ikramı 29.09.2018 Cumartesi günü , öğle namazında önce başladı.

Genelde namaz sonrası başlayan aşure ikramları , bu sene Cumartesi gününe denk geldi ve Cumartesi pazarı olduğu için , pazarcı esnafında ikramdan faydalanması için , namaz öncesi dağıtım başladı.

Bu sene de 4 yerde pişirilen aşure , vatandaşların vermiş olduğu katkı ile yapılıyor.

Eskiden rahmetli Talat İLHAN hocanın organizesini yaptığı aşure hayrını , şimdide 1.nolu merkez camii imamı Fatih ZEYBEK ve cami derneği yapıyor.

Fatih ZEYBEK‘ten edindiğimiz bilgiye göre , 4 yerde pişirilen aşure , 16 kazandan oluşuyor. 4 yerde pişirilip buradan tüm komşulara dağıtılan aşure , aynı zamanda öğle namazı sonrası belde meydanı ve kahvehanelerde de ikram ediliyor.

Pişirilen yerlere gelince ; Mustafa SAĞIN (sırık) – İbrahim BAĞCI , Eşref TAŞ ve İbrahim ORTA‘nın evinde pişirildi ve ikram edildi.

Allah , yapılan aşure hayrını en güzel şekilde kabul etsin inşallah. Emeği geçenlerden , vesile olanlardan , katkıda bulunanlardan Allah razı olsun diyoruz.NOT : Bolluğu, bereketi, paylaşımı çağrıştıran geleneksel bir tatlımızdır Aşure… İslamiyet’e göre Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem, “Aşure Ayı” olarak kabul edilirken, Muharrem’in 10’uncu günü ise Aşure günü olarak kutlanır.

Muharrem ayının İslam tarihinde belli başlı üç önemli özelliği vardır.

Birincisi oruç, ikincisi Hicrî takvimin başlangıcı olması, diğeri de Hz. Hüseyin ve evlatlarının Kerbela’da şehit edilmesidir.

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir