BELDEMİZDE SEL FELAKETİ

GENEL GÜNCEL YAŞAM
26 Defa Okundu

 

BELDEMİZDE SEL FELAKETİ

 

21.06.2018 Perşembe günü , öğleden sonra başlayan aşırı yağışlı hava , beldemizde sele sebep olarak , bazı evlere girerek ,  eşyaları sular içinde bırakırken , çiftçimizin mahsulüne de büyük oranda zarar verdi.

Öğleden sonra yaklaşık olarak yarım saat süren yağışlı hava , Süle mahallesinden çıkan derenin de taşmasına ve etrafında bulunan evlerin de zarar görmesine sebep oldu. Çayın taşması sonucu , köprüden geçişleri de olanaksız hale getirdi.

Yağışın çok fazla olmasıyla , Süle mahallesi ile Karakoca köyü arasında bulunan yolun da kapanmasına sebep oldu. Araçlar , yol açılana kadar , Hurma köy yolunu kullanmak zorunda kaldılar.

Meteroloji de , bir kaç gün önceden , 21.06.2018 günü için , saat 11:00 ile 19:00 saatleri arasında ilimizde kötü hava koşullarının yaşanabileceğini söyleyerek , vatandaşlarımızı uyarmıştı.

Beldemizde yaşanan sağanak yağış sele sebep olurken, oluşan sel sonucu bazı köylerin dere yataklarında taşma meydana geldi.

Süle Mahallemizde bulunan dere yatağının taşması sonucu Çan- Terzialan arası yol trafiğe kapandı.

Çan ilçesine bağlı  Küçükpaşa köyünde meydana gelen sel sonucu iki araç dere yatağına sürüklendi.

2 özel araç köyden 500 metre uzaklıkta dere yatağında kalırken aracın biri dere üzerinde bulunan tahta köprüye takılarak dere yatağında kaldı.

Araçlarda maddi hasar oluştu. Sele kapılan aracını kurtarmaya çalışırken , beldemiz halkından olup , Küçük paşa köyün de imamlık yapan Mücahit YAVAŞ ile ona yardım eden Fatih ELCAN yaralandı.

Küçükpaşa köyünde 3 ev sular altında kalırken, bazı çiftçilerinde depolarda bulunan mahsulleri sularla beraber gitti.

Ayrıca beldemizde olduğu gibi , Süle mahallesinde , Hurma köyün de , Karakoca köyünde Paşaköy de  ekili alanlar sular altında kalarak zarar gördü.

Ayrıca Çan’a bağlı Tepeköy’de yıldırım düşmesi sonucu ise orman deposunda yangın meydana gelmesi sonucunda maddi hasar oluştu.

Terzialan Belediye başkanlığı , Çan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ekipleri  , Mal müdürlüğü , Devlet su işleri müdürlüğü , Çan İtfaiye müdürlüğü , İlçe tarım müdürlüğü ,  beldemizde ve civar köylerde derhal hasar tespit çalışmalarına başladı. Valiliğin de  onayı ile vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderileceği belirtildi.

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir