ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNDE SON DURUM

GENEL YAŞAM
279 Defa Okundu

.

• Eceabat ve Gelibolu ilçeleri arasındaki 6 tünelin inşası gerçekleştiriliyor
• Balıkesir-İzmir kara yolunda ulaşım süresi kısalacak

Tarihi yarımada ve 1915 Çanakkale Köprüsü bağlantılı yollardaki tüneller ulaşıma nefes aldıracak..

Genel Müdürlükten alınan bilgiye göre, Eceabat ve Gelibolu ilçeleri arasındaki 6 tünelin inşası, doğal, tarihi ve arkeolojik sit alanlarından geçen güzergahta doğal dokuya zarar verilmeden gerçekleştiriliyor.
Günde yaklaşık 1 metrelik ilerleme sağlanan proje, Gelibolu şehir geçişinden başlıyor. Eceabat Çevre Yolu’dan devam edilerek Kilitbahir’de sona erecek 47,5 kilometrelik güzergahın 14 kilometrelik bölümü Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı sınırları içinde bulunuyor.
Güzergah, yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ve her biri ayrı bir kahramanlık örneğini yansıtan çok sayıda şehitlik, anıt, yazıt, siper bulunan, ülkenin ve milli benliğin dünya kamuoyuna tanıtımı bakımından da çok önemli olan tarihi alana bağlantı sağlaması dolayısıyla önemli işlev görecek.
Projede 2 bin 560 metrelik T1, 644 metrelik T1A ve 1355 metrelik T2 tünellerinin yapımı tamamlandı. 792 metrelik T3, 503 metrelik T4 ve 2 bin 558 metrelik T5 tünellerinin inşası ise devam ediyor.
Çalışmalar bittiğinde toplam 8 bin 412 metre uzunluğunda tek tüp tünel niteliğinde 6 ayrı birim, aralarında yollarla birbirine bağlanacak ve mevcut yol 1 kilometre kısalacak.
1915 Çanakkale Köprüsü için alternatif güzergah
Şu anda yüzde 75 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan tüneller tamamlandıktan sonra teknik donanım işlerine geçilecek. 1915 Çanakkale Köprüsü için alternatif güzergah olacak yol çift şeritli kullanıma açılacak.
Köprünün hizmete açılması beklenen 2022 yılında otoyol entegrasyonu sağlanıp her iki ulaşım arterini kullanan sürücüler rahat bir nefes alacak.
Virajlı yollar ve bölünmüş yol ayrımlarında kaybedilen zaman kısalacak ve ulaşımda yüksek kaliteyle hizmet verilecek.
Öte yandan, yol çalışmalarında 31 kilometrelik kısma bitümlü sıcak karışık kaplama yapıldı.
Balıkesir-İzmir kara yolunda ulaşım süresi kısalacak
Çanakkale kent merkezini Balıkesir ve İzmir’e bağlayan kara yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren ve 45 dakikalık ulaşım süresini 5 dakikaya düşürmesi hedeflenen 2 tünelde de çalışmalar sürüyor.

Çanakkale ile İzmir limanları hinterlandında bulunan ve lojistik kara yolu altyapısını oluşturan yolun hizmete açılmasıyla Kuzey ve Güney Marmara ile Ege Bölgesi arasında ulaşım kolaylaşacak.

Bu sayede trafikte can ve mal güvenliği temin edilerek bölgenin turizm, ticaret  ve sosyoekonomik gelişimine de katkı sağlayacak.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu “Artık rahatlıkla söyleyebiliriz ki önümüzdeki yıl hizmete açmayı planladığımız (Gelibolu-Eceabat) yolumuzda geri sayım başlamıştır” dedi.
Yarımadası’nda Çanakkale’nin Gelibolu ile Eceabat ilçeleri arasında devam eden 47,5 kilometrelik bölünmüş yol yapımının 26,5 kilometresinin tamamlandığını bildirdi.
Tersane mevkisindeki Gelibolu-Eceabat Yol Şantiyesi’nde çalışmalar hakkında yetkililerden brifing alan Karaismailoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Bakan Karaismailoğlu, tarihin en mukaddes kahramanlık destanlarından biri olan 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Çanakkale şehitlerini rahmetle andığını söyledi.
Böylesine anlamlı bir günde Çanakkale’de bulunmaktan gurur duyduğunu belirten Karaismailoğlu, şöyle devam etti:
“Vatanın kurtuluşu için kendi canlarından vazgeçen şehitlerimiz bu zaferle sadece aziz milletimizin değil, tüm dünyanın kaderini değiştirmiştir. Çanakkale, yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına karşı azim ve inançla nasıl baş edilebileceğinin kanıtı olan gerçek bir destandır. Mehmetçik, Çanakkale’de sadece silahlı mücadelesi ile değil, verdiği insanlık dersleriyle de düşmana baş eğdirmiştir. Çanakkale’de şehit olan 250 bin vatan evladı ‘Çanakkale geçilmez’ dedirtmiş, dahası Kurtuluş Savaşı’nın da meşalesini yakmıştır. 100’üncü yılını kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyeti de Çanakkale ruhu üzerine inşa edilmiştir. Bize düşen ise kıymetli vatanımızı, toprağımızı, bayrağımızı, ezanımızı her ne pahasına olursa olsun korumak ve yüceltmektir. Şehitlerimizin aziz hatırasına layık olmak boynumuzun borcudur.”
Karaismailoğlu, Türk’ün gücünün dünyaya bir kez daha gösterildiği bu topraklarda ortaya konulan milli şuuru 106 yıl sonra halen göğüslerde yanan bir ateş gibi taşımaya devam ettiklerini vurguladı.
Bu eşsiz miras karşısında yerine getirmek zorunda oldukları en büyük vazifenin, çok çalışmak ve güçlü bir ekonomiyle bağımsızlığı ilelebet teminat altına almak olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, şunları anlattı:
“Türkiye’nin, karada, havada, denizde, demir yollarında ve haberleşmede son 19 yılda verdiği bütün eserler de güçlü bir ekonominin oluşmasına dayanak olmak içindir. Büyük bir hız ve azimle ortaya koyduğumuz bütün bu projelerde Çanakkale ruhundan alınan ilham vardır. İnşallah gelecek yıl bugün açılışını yapacağımız 1915 Çanakkale Köprüsü de bu ruha adanan bir abide proje olarak tarihte yerini alacaktır. Türkiye, dünyayla bağlarını güçlendirmek ve kalkınmayı ülke sathına yaymak için 2003 yılından itibaren büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. Bu süre zarfında ülkemizi dünya ile boy ölçüşebilecek bir ulaştırma ve haberleşme altyapısına kavuşturmak üzere 1 trilyon liraya yaklaşan bir yatırım yapılmıştır. Yük, insan ve veri ulaştırmada yapılan bu yatırımlarla ülkemizin bugünü ve geleceği tasarlanmış, coğrafyamız önündeki fırsatlara hazır hale getirilmiştir. Tüm bu süreç devlet aklıyla atılan stratejik adımlar doğrultusunda büyük bir titizlikle ilerlemiştir.”
“ÇANAKKALE İL SINIRLARI İÇİNDE DEVAM EDEN 10 ÖNEMLİ KARA YOLU YATIRIMIMIZ BULUNUYOR”
Bakan Karaismailoğlu, geride kalan 19 yılda Çanakkale’nin de coğrafi konumu ve geleceğe dönük ihtiyaçları düşünülerek adeta yeniden imar edildiğine dikkati çekti.
İl genelindeki ulaşım çalışmalarına değinen Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:
“Çanakkale’deki ulaşım ve iletişim yatırımları için yap-işlet-devret projeleri de dahil olmak üzere son 19 yılda tam 20 milyar 69 milyon lira bütçe aktarıldı. 1993-2002 yıllarında Çanakkale’de yapılan kara yolu yatırımları için sadece 298 milyon lira harcanmışken, bu miktarı 26 kat artırarak 7 milyar 794 milyon liraya çıkardık. Bu süreçte şehrimizdeki bölünmüş yol uzunluğunun 20 kilometreden 338 kilometreye ulaşması, Çanakkalelilere konforlu, hızlı ve güvenli seyahat imkanı sundu. Halen Çanakkale il sınırları içinde devam eden 10 önemli kara yolu yatırımımız bulunuyor. Bu projelerimizden biri de Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi’dir. Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü de bu projenin bileşenlerini oluşturmaktadır. 88 kilometre otoyol ve 13 kilometrelik bağlantı yolları ile toplam 101 kilometre uzunluğundaki bu otoyolumuz, şehrimizin geleceği için çok kıymetlidir. Çünkü ülke ekonomisinin kalbi olan Marmara ve Ege bölgelerindeki kara, hava ve deniz yollarını birbirine entegre edecektir. Dahası Avrupa ile Çanakkale’yi en hızlı ve ekonomik şekilde birbirine bağlayacaktır.”
Karaismailoğlu, söz konusu otoyol projelerinin, Çanakkale’nin turizmi, ticareti, sanayisi, istihdam olanakları bakımından geleceğe dönük atılmış bir adım olduğunu belirtti.
En büyük arzularının, Çanakkaleli vatandaşların layık olduğu yaşam kalitesine ulaşması olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:
“Çanakkale’de yaptığımız önemli kara yolu yatırımlarından biri de bugün hep birlikte yapım çalışmalarını incelediğimiz Gelibolu-Eceabat yoludur. Artık rahatlıkla söyleyebiliriz ki önümüzdeki yıl hizmete açmayı planladığımız yolumuzda geri sayım başlamıştır. Uzunluğu 47,5 kilometre olan bölünmüş yol projemizin bugüne dek 26,5 kilometrelik bölümünü tamamladık. Ayrıca, T1, T1A ve T2 tünellerini hizmete aldık. Yolumuz üzerindeki Bigalıdere Köprüsü’nü de içine alan 5,7 kilometrelik kesimin yapım çalışmaları bitirildi. Şimdiden, Gelibolu-Eceabat Yolu’nun, şehrimize gelecek yeni yatırımlara, iş olanaklarına, bolluğa, berekete vesile olmasını diliyorum. Göz bebeğimiz Çanakkale için yapılanlar hiçbir zaman yeterli değildir. Daha nice proje ve eserle kıymetli Çanakkalelilere hizmet etmeye devam edeceğiz.”
Hizmete girdiğinde “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle özgün mimariye sahip 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşası sürüyor.
Her iki yakayı birbirine bağlayan halatlar üzerinden devam eden çalışmalarda, köprü inşaatı için en önemli noktalardan olan kedi yolunun yapımı tamamlandı. Bir çalışma platformu olan yol, görevli işçiler için üzerinde çalışma fırsatı sunduğundan önem taşıyor.
Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlayan kedi yolu kılavuz halatlarının çekimi ise geçen eylül ayında yapıldı.
Çalışmalar kapsamında Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapatıldı, 318 metre yükseklikteki kulelere gönderilen çelik halatlar karşı kıtaya römorkörlerle ulaştırıldı.
Kılavuz halatlarla birbirine bağlanan iki kıtada yapılan kedi yolu, köprünün silüetini de ortaya çıkardı.
Tasarımı inceliklerle örülen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün iki ayak aralığı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılıyla anlamlandırılarak 2023 metre olarak planlandı.
Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada 333’er metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.
Orta açıklığı 2023 metre, 770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsünün toplam uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak.
“2×3” şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 45,06 metre genişlik ve 3,5 metre yükseklikte olacak. Tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yolları, bakım onarım amacıyla kullanılacak.
Köprü için 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 10 alt geçit köprüsü, 33 üst geçit köprüsü, 6 köprü, 43 alt geçit, 115 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.
1915 Çanakkale Köprüsü, uluslararası bir koridorun da tamamlayıcısı olacak. Köprü, Avrupa’dan gelip Türkiye’nin dört bir yanına gidecek sürücü ve yolcular tarafından yoğun şekilde kullanılacak.
Köprünün, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümüne rastlayan 18 Mart 2022’de hizmete alınması planlanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çalışmaların iyi gittiğini, köprünün daha erken açılabilme ihtimalinin olduğunu açıklamıştı.
Çanakkale kent merkezini Balıkesir ve İzmir’e bağlayan kara yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren ve 45 dakikalık ulaşım süresini 5 dakikaya düşürmesi hedeflenen 2 tünelde de çalışmalar devam ediyor.
Çanakkale ile  İzmir  limanları hinterlandında bulunan ve lojistik kara yolu altyapısını oluşturan yolun hizmete açılmasıyla Kuzey ve Güney Marmara ile Ege Bölgesi arasında ulaşım rahatlayacak.
Bu sayede trafikte can ve mal güvenliği temin edilerek bölgenin turizm, ticaret ve sosyoekonomik gelişimine de katkı sağlayacak.
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale’nin Avrupa ve Asya yakalarında sürdürülen tünel çalışmalarıyla Marmara ve Ege bölgelerinin bağlantı yollarının rahatlatılması amaçlanıyor.
Eceabat ve Gelibolu ilçeleri arasındaki 6 tünelin inşası, doğal, tarihi ve arkeolojik sit alanlarından geçen güzergahta doğal dokuya zarar verilmeden yapılıyor.
Günde yaklaşık 1 metrelik ilerleme sağlanan proje, Gelibolu şehir geçişinden başlıyor. Eceabat Çevre Yolu’dan devam edilerek Kilitbahir’de sona erecek 47,5 kilometrelik güzergahın 14 kilometrelik bölümü Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı sınırları içinde yer alıyor.
Güzergah, ,inşası devam eden  1915 Çanakkale Köprüsü’ne ve her biri ayrı bir kahramanlık örneğini yansıtan çok sayıda şehitlik, anıt, yazıt, siper bulunan, ülkenin ve milli benliğin dünya kamuoyuna tanıtımı bakımından da çok önemli olan tarihi alana bağlantı sağlaması dolayısıyla önemli işlev görecek.
Projede 2 bin 560 metrelik T1, 644 metrelik T1A ve 1355 metrelik T2 tünellerinin inşası tamamlandı. 792 metrelik T3, 503 metrelik T4 ve 2 bin 558 metrelik T5 tünellerinin inşası ise aralıksız sürüyor.
Çalışmalar tamamlandığında toplam 8 bin 412 metre uzunluğunda tek tüp tünel niteliğinde 6 ayrı birim, aralarında yollarla birbirine bağlanacak ve mevcut yol 1 kilometre kısalacak.
Şu anda yüzde 75 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan tüneller tamamlandıktan sonra teknik donanım işlerine başlanacak. 1915 Çanakkale Köprüsü için alternatif güzergah olacak yol çift şeritli hizmete açılacak.
Köprünün hizmete açılması beklenen 2022 yılında otoyol entegrasyonu sağlanıp her iki ulaşım arterini kullanan sürücülere kolaylık sağlanacak.
Virajlı yollar ve bölünmüş yol ayrımlarında kaybedilen zaman kısalacak ve ulaşımda yüksek kaliteyle hizmet verilecek.
Diğer yandan, yol çalışmalarında 31 kilometrelik kısma bitümlü sıcak karışık kaplama yapıldı.
1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli, 18 Mart 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmıştı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir