CEMAAT İLE NAMAZ İÇİN UYARILAR

GENEL SAĞLIK YAŞAM
620 Defa Okundu

.

Ülkemizde etkili olan Koronavirüs salgın hastalığından korunma tedbirleri dolayısıyla bir süredir camilerimizde cemaatle namaz kılınamıyordu. Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı karar neticesinde 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren sadece öğle ve ikindi vakitlerinde camilerde kademeli olarak cemaatle namaz kılınmaya başlanacak, diğer vakitlerde ferdi olarak namaz kılınmak üzere camiler açık olacaktır. Cuma Namazları ise camilerin bahçelerinde veya uygun açık alanlarda sosyal mesafeye ve gerekli şartlara uygun olarak kılınacaktır. Camilere cemaatle namaz kılmak ve Cuma namazı kılmak için gelecek vatandaşlarımızın, abdestlerini evlerinde alarak, maske takarak ve kendi seccadelerini getirerek gelmeleri, camiye girerken çıkarken ve cami içerisinde güvenli mesafeyi ihmal etmemeleri, namaz öncesi ve sonrası fiziksel temastan kaçınarak kucaklaşmamaları ve kanunen sokağa çıkma yasağı kapsamında olan vatandaşlarımızın namazlarını evlerinde kılmaları önemle rica olunur.
Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığınca Namaz kılınacak Camilerin listesi yayınlandı. Tüm Camilerde Namaz kılınmayacak. Terzialan Beldemizde de sadece 1 nolu Merkez Camiin de Namaz kılınabilecek. Cuma Namazı 1.nolu Merkez Camiinin bahçesinde , sosyal mesafe korunarak ve herkesin evinden getirmiş olduğu kendi seccadesinde Namazını kılabilecek. Namazların Sünnetleri ve Tesbihatlar evde eda edilecektir. Şunu da hatırlatmakta fayda var. Tuvaletler ve Şadırvan kapalı olacağından , vatandaşların evinden gelirken abdestini almaları gerekmektedir. Ayrıca , Seccadelerin altına koymak için karton , koli , çuval v.s. türü malzemelerin getirilmemesi önemle rica olunur.
TERZİALAN BELDEMİZDE CUMA NAMAZI KILINACAK YERLER
1-)  1 nolu Merkez Camii Bahçesi
2-)  Süle Mahallesi Camii Bahçesi

 

ÇAN İLÇE MERKEZİNDE CUMA NAMAZI KILINACAK YERLER
1-)  Çan Çarşı Camii Bahçesi
2-)   Demirci Camii Bahçesi
3-)   Mevlana Camii Bahçesi
4-)   Şehitler Camii Bahçesi
5-)   Karşıyaka Camii Bahçesi
6-)   Şuayip Camii Bahçesi
7-)   Emir Sultan Camii Bahçesi
8- )   Kale Seramik Fabrika Camii Bahçesi

 

CAMİYE GELİRKEN…
1-)  Abdestini al gel
2-)  Maskeni al gel
3-)  Seccadeni al gel
4-)  Mesafeyi ihmal etme
5-)  Tokalaşma gibi fiziksel temastan kaçın
6-)  Hasta isen LÜTFEN EVDE KAL
.
Ayrıca tüm din görevlilerine gönderilen genelgede şöyle denildi;
Değerli Hocalarım!
Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın ilan edilen Koronavirüsün (Covid-19) ülkemizde yayılmasına engel olmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinden itibaren salgın kontrol altına alınıncaya kadar ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit namazlarının ve Cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti.
Bilim kurulunun önerileri doğrultusunda ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek kurallar çerçevesinde sadece öğle ikindi ve Cuma namazlarının camilerimizde 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren cemaatle kılınabileceğine ilişkin karar alınmıştır. Bizler de bu kurallara uyma noktasında azami gayret göstermeliyiz ve ihmal etmemeliyiz. Camilerde cemaatle namaz kılarken dikkat edilmesi ve uyulması gereken kurallar şunlardır.
1- Cami ve Mescitlerde cemaatle birlikte sadece öğle ikindi ve Cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır. Bunu cemaate değişik şekillerde duyurmalıyız.
2- Sokağa çıkma yasağı kapsamında olan vatandaşlarımızın ve hastalık belirtisi olanların evlerinde namazlarını kılmaları konusunda gerekli uyarılar yapılacaktır.
3- Öğle ve ikindi namazları cami içlerinde kılınabilecek Cuma namazları ise cami içerisinde kılınmayacaktır.
4- Cemaatle namaz kılmaya açılan cami ve mescitlerin bütün bölümlerin her gün temizlenmesine her zamankinden daha fazla özen gösterilecek, temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler özellikle dezenfektan maddelerle silinecektir.
5- Cami ve mescitlerdeki klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak sürekli havalandırma sağlanacaktır.
6- Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, abdestlerin evlerde alınarak camiye gelinmesi konusunda cemaate bilgilendirme yapılacaktır.
7- Cemaatle öğle ikindi ve Cuma namazı kılacak herkesin maske kullanması zorunlu olacak, maskesi olmayan kişilerin cemaatle ve ferdi olarak namaz kılmasına müsaade edilmeyecek ve bu husus cami girişlerine asılacak uyarı levhalarıyla cemaate duyurulacak.
8- Cami ve mescitlerde tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. ortak kullanılan malzemeler kaldırılacak ve kullanılmasına müsaade edilmeyecektir.
9- Cami ve mescitlerde namaz kılacak kişilerin şahsi seccadelerini getirmeleri bildirilecektir.
10- Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval, hasır vb. yaygılar seccadelerin altına serilmek suretiyle de olsa kullanılmayacaktır.
11- Cami ve mescit girişlerine dezenfektan konularak ellerin dezenfekte edilmesi sağlanacaktır.
12- Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatların evde yapılabileceği cemaate duyurulacaktır. Cuma günleri ise ezan okunduktan sonra hemen sünnet kılınacak farzdan sonra ise hemen dua yapılarak tesbihat ve sünnetler evde kılınacaktır.
13- Cemaatin el sıkışma, kucaklaşma ve musafaha gibi fiziksel temastan kaçınması yönündeki uyarılar tekrarlanarak hatırlatılacaktır.
14- Camilerde Mevlit ve toplu yemek gibi etkinliklere ve cami çıkışında ikram yapılmasına izin verilmeyecektir.
15- Cami önlerinde satış yapan ve sergi açanlara müsaade edilmeyecektir.
16- Cami ve mescitlerde sosyal mesafeye uygun namaz kılınabilmesi için bir kişinin en az 60×110 cm lik bir alanı kullanacağı göz önünde bulundurarak işaretlemeler yapılacaktır.
17- Camilerde sosyal mesafeye uygun olarak namaz kılabilecek cemaat sayısı cami girişlerine asılarak cemaate bildirilecektir.
18- Camilerin kapalı alanları Cuma vaktinde kapalı tutulacaktır.
19- Cuma namazı kılınan camilerde gerekli tedbirlerin alınması ve uygulanmasını koordine edecek cami görevlileri ve cemaatten beş kişiden oluşan Cuma Heyeti kurulacaktır.
20- Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığının gönderdiği hutbeler ekleme ve çıkarma yapmadan okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa kılınması sağlanacaktır.

TÜM HALKIMIZA DUYURULUR