ÇİFTÇİ AİLELERİ TARIMSAL EĞİTİMİ VE BİLGİ YARIŞMASI YAPILDI

EĞİTİM GENEL GÜNCEL YAŞAM
30 Defa Okundu

.

ÇİFTÇİ AİLELERİ TARIMSAL EĞİTİMİ VE BİLGİ YARIŞMASI YAPILDI

 

20.10.2018 Cumartesi günü Beldemiz de , Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından; 21 Haziran 2018 günü meydana gelen selden zarar gören Küçükpaşaköyü , Süle Mahallesi , Çakmakçayır Mahallesi , Çakılköy , Hurmaköy ve Karakoca köylerindeki 84 hububat üreticisine , İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen 31.000 kg sertifikalı buğday tohumluğu dağıtıldı. Çiftçi Ailelerinin Tarımsal Eğitimi ve Bilgi yarışması projesi kapsamında üreticilere eğitim düzenlendi.

 

Terzialan beldesi kapalı düğün salonunda düzenlenen “Çiftçi Aileleri Eğitimi ve Bilgi Yarışması”porgramına ;
Çanakkale Ak Parti milletvekili Jülide İskenderoğlu, Terzialan belediye başkanı Tuncay Göymen , Terzialan belde teşkilat başkanı Ahmet Tümer , Ak parti il genel meclis üyeleri  Ünsal Dirlik  , H.İbrahim Demir , Çan Ak parti kadın olları başkanı Birsen Dirlik , Ak parti ilçe başkan yardımcısı Orhan Arslan, CHP ilçe başkanı Ümran Aydın, MHP ilçe Başkanı Fevzi Karakaya, İyi parti ilçe başkanı Mustafa Kılıç , Çakmakçayır mahallesi muhtarı Turhan Çetin , Süle mahallesi muhtarı Erdal Tekin , Çan esnaf sanatkarlar odası başkanı Emin Görgün , Çan şoförler ve otomobilciler odası başkanı Cemali Ergin , Çan ziraat odası başkanı Hasan Şahin , sivil toplum ve diğer oda başkanları , civar  köy muhtarları , Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ , Çan Ziraat ve Tarım ilçe  Müdürü Belma Türe , Çan ve Çanakkale Ziraat Odası Ziraat Mühendisleri ve personelleri ile çok sayıda çiftçi katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ yaptı. KARADAĞ konuşmasında; “21 Haziran 2018 günü meydana gelen aşırı yağış ve sel baskını sonucunda Küçükpaşaköyü , Süle Mahallesi , Çakmakçayır Mahallesi , Çakılköy , Hurmaköy ve Karakoca köylerinde ekili dikili alanlarda zarar oluşmuştur. Çan ilçe müdürlüğümüz sel baskınından hemen sonra hasar tespit çalışmalarına başladı ve iki gün gibi kısa sürede hasar tespitlerini tamamladı. 84 üreticimizin 1250 dekar hububat arazisinin zarar gördüğünü gördük. Yine Sebze ve Meyve alanlarında da zarar meydana geldiğini gördük. Biz de zarar gören alanları gezdiğimizde üreticilerimizin sıkıntılarını gidermek için birtakım çalışmalar yapacağımızın sözünü verdik. Zarar gören üreticilerimizin bir nebzede olsa mağduriyetlerini gidermek için Çanakkale İl Özel İdaresinin katkılarıyla üreticimize dağıtılmak üzere 31.000 kg sertifikalı Buğday tohumluğu aldık ve bugün burada 84 üreticimize dağıtımını yapacağız. Sebze alanları zarar gören üreticilerimize de 2019 yılında fide yardımında bulunmak için proje hazırladık. Bugün burada sizlere üç konuda arkadaşlarımız eğitim verecek. Sizlere gece gündüz her konuda bilgi vermeye hazırız yeter ki sizden talep gelsin. Bugünkü eğitim programımıza gösterdiğiniz yoğun ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederim. Selden zarar gören üreticilerimize tekrar geçmiş olsun“. diyerek konuşmalarını tamamladı.

 

Ardından Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU konuşmasında; küresel ısınmadan dolayı iklimde değişmeler oluştuğunu ve iklimden kaynaklanan doğal afetler yaşandığını üreticilerimizin mağdur olmamaları için ürünlerini TARSİM kapsamında sigorta yaptırmaları gerektiğini söyledi.   21 Haziran 2018 günü meydana gelen aşırı yağış ve sel baskınında zarar gören üreticilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Zarar gören üreticilerimize sertifikalı tohumluk buğday dağıtarak bir nebze de olsa yaralarını sarmaya çalıştıklarını söyledi.   Türkiyenin neresinde ne varsa , Terzialan da da olması gerektiğini sözlerine ekledi. Çanakkale ye 91 adet fabrika yapıldığını ve yaklaşık olarak 8.000 işinin istihdam edileceğini söyledi. Emeği geçenlere, gece ve gündüz özveriyle çalışan İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeline teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

Programda Terzialan Belediye Başkanı Tuncay GÖYMEN beldesinde böyle yoğun katılımlı güzel bir program yapılmasından dolayı teşekkür konuşması yaptı. İklim değişikliğinden dolayı , Beldemizin de dolaylı olarak etkilendiğini , Terzialan tarihinde ilk defa derenin taştığını , tarım arazilerinin  ve ticari alanların büyük oranda zarar gördüğünü söyleyerek , kısa zamanda hasar tespiti yapan , İl tarım ve ilçe tarım müdürlüğüne teşekkür etti.

 

Programın sunuculuğunu ve yarışma programını , Tarım ve Orman İl müdürlüğü , koordinasyon ve tarımsal ürünler şube müdürlüğünde , ziraat mühendisi olarak görev yapan Özgür Uçar yaptı.

 

Düzenlenen Programda, Çiftçi Ailelerinin Tarımsal Eğitimi ve Bilgi yarışması projesi kapsamında Üreticilere; Tarım Sigortaları, Hayvanlarda Bakım ve Beslemeye bağlı kısırlık ve Trinova yetiştiriciliği konusunda Teknik Personel tarafından sunumlar yapıldı. Anlatılanları pekiştirmek için mini bir yarışma düzenlendi. Yarışma sonrası ,  Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU ve Terzialan belediye başkanı Tuncay GÖYMEN tarafından , çiftçilere  hediye , çocuklara da oyuncak dağıtımı yapıldı. Son olarak selden zarar gören 84 üreticiye sertifikalı hububat tohumluğu dağıtılarak program sona erdi. Ve program , katılımcılara ve  misafirlere , pilav – ayran – tatlı ikramıyla son buldu.

 

Ayrıca programa , veteriner hekim Erdem sunumuyla , Armoni müzik Erhan Erol ‘da , ses sistemleriyle destek verdi.

 

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

 

1.BÖLÜM

2.BÖLÜM

3.BÖLÜM

4.BÖLÜM

5.BÖLÜM

6.BÖLÜM

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir