ÇİFTÇİLERİMİZE MÜJDE

GENEL YAŞAM
31 Defa Okundu

 

ÇİFTÇİLERİMİZE MÜJDE

 

21 Haziran 2018 Perşembe günü İlimizde , özellikle de beldemizde ve civarında meydana gelen sağanak yağış  sele sebep olmuş , bazı evleri su basarken , bazı  eski yapılar yıkılmış , beldenin alt tarafında bulunan dere taşarak , Çakmakçayır mahallesinde ve Süle mahallesindeki çiftçilerimiz büyük oranda zarar görmüştü.

Terzialan Belediye başkanlığı , Çan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ekipleri  , Mal müdürlüğü , Devlet su işleri müdürlüğü , Çan İtfaiye müdürlüğü , İlçe tarım müdürlüğü ,  beldemizde ve civar köylerde derhal hasar tespit çalışmalarına başlayarak ,  Valiliğin de  onayı ile vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderileceği belirtilmişti.

Terzialan belediye başkanlığı tarafından yapılan açıklamada , çiftçilerimize müjde denilerek şu açıklama yapıldı.

21 Haziran 2018 Perşembe günü , bölgemizde meydana gelen sağanak yağış sonucu mahsülleri zarar gördüğü ilçe tarım ekiplerince tespit edilen çiftçilerimizin , Ziraat Bankası ve Tarım kredi kooperatifindeki borç ödemeleri 1 yıl süreyle ertelenmiştir” denildi.

Bilindiği üzere , sağanak yağış sonucu , bir çok ekili alan sular altında kalmış , 200 dönüm sebze ile 400 dönüm hubabat’ın( balyadomatessalatabiberkavunkarpuzarpabuğdaymısıryulaf  v.s. ) zarar gördüğü , ilçe tarım müdürlüğü tarafından tespit edilmişti.

Ayrıca yapılan incelemelerde , Belediye başkanlığı olarak , yerleşim yeri içerisinde bulunan dere yatağının değiştirilmesi için de talepte bulunulduğu belirtilmiş , en kısa zamanda mevcut dere yatağının da temizleneceği açıklanmıştı.

Yine , vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için , Ç.kale il tarım müdürlüğü tarafından , afet ile ilgili bir projenin hazırlandığı bilgisine de ulaştık.

Ve son olarak , Terzialan Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada , küresel ısınmadan dolayı bu tür olaylara karşı bilinçli olunması gerektiği ve tarım sigortası yaptırılmasının büyük önem arzettiği hatırlatıldı.

GAZETE TERZİALAN olarak ,  gazetemize demeç vererek halkımızı bilgilendiren  , Belediye başkanı Tuncay GÖYMEN‘e teşekkür ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir