ÇOCUĞUNUZA ÖZGÜVEN KAZANDIRIN

SEÇME KÖŞE YAZILARI
41 Defa Okundu

 

ÇOCUĞUNUZA ÖZGÜVEN KAZANDIRIN

 

BİR İNSAN EN ÇOK NEYE İHTİYAÇ DUYAR

 

" Çocuk bomboş kafa ile dünyaya geliyor.İyiye yönlendirirsen iyi şeyler yapar.Kötüye yönlendirirsen kötüye yönelir.Bir insanın en çok neye ihtiyacı vardır?Sevgiye,güvene saygıya,dürüstlüğe …..Ama en çok cesarete ihtiyaç duyar.Bu cesarete biz özgüven diyoruz.Çocuğunuza hiçbir şey öğretmesenizde özgüvenini yüksek tutmuşsanız er geç iyi bir insan olur.Etrafını sorgular,yargılar ve en sonunda iyiyi doğruyu bulur.

 

ÖZGÜVEN NEDİR?

 

Özgüven bir insanın kendi içinde 'ben yapabilirimiyim ,başarabilirimiyim,anlayabilirimiyim' gibi soruları sorup olumlu cevaplar verebilmesidir.Eğer bu sorulara 'ben yapabilirim,becerebilirim,anlayabilirim' diyebiliyorsa sorun yok demektir.Ama bu sorulara olumlu cevap veremiyorsa özgüveni yok demektir.

 

ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİNİ KIRMAYIN

 

Çocuk doğduğu andan itibaren etrafında olup bitenleri keşfetmeye çalışır. Tecrübe edinir ve böylece öğrenir.Eğer anne-babalar çocuğun bu tecrübe edinmesine merak etmesine engel olurlarsa,çocukları sindirilerse,her sindirişte çocuk özgüveninde bir parça kaybeder.Uslu çocuk oturup hiç bir iş yapmayan çocuk değildir.Biz çocuklara uslu ol otur diye diye beceriksiz bir çocuk ortaya çıkartıyoruz.O uslu oturan akıllı dediğiniz çocuk yarın hakkını arayamaz,etrafında ki yalnışlıkları sorgulayamaz.Biz bunu istemiyoruz.Böyle uslu ve akıllı çocuğun topluma faydası olmaz.

 

SORULARI CEVAPLAYIN

 

Çocuklar soru sorar.Soru aklın göstergesidir.Çocuklar soruları gıcıklık olsun diye sormaz.Ama anne babaya öyle gelir.Aynı soruyu bir kaç kere sorar.Çocuklara cevap vermekten kaçmayın.Senin kafan basmaz demeyin.Git başımdan işim var senle uğraşamam demeyin.Bu tür mesajlar çocuğu' ben yapamam benim kafam basmaz,ben anlamam 'mesajı vermek demektir ki bu özgüven kaybetirir.

 

ÇOCUKLARI ÖNEMSEYİN

 

Sorulara cevap verdiğinde çocuklar kendilerini önemli hisseder.Annem bana önem veriyor der,beni dinliyor der.Bu düşünce onu ben anlayabilirim ben anlatabilirim demesine sebep olur ki bu da özgüveni yükseltir.
Çocuğunuza özgüven kazandırın

Orhangazi İlköğretim Okulu Konferans Salonunda Sosyolog Nurdoğan Arkış Çocuk yetiştirmesi ve iletişim üzerine seminer verdi.
Çocuklar kendilerine bir hedef koyar.Ohedefe ulaşmaları için engel olmayın.Destek olun,ona zarar verecek tehlikelere karşı önlem alın ama asla engel olmayın.

 

ÇOCUKLARA TV SEYRETTİRMEYİN

 

Çocuklara her istediğini almayın.Her istekleri yerine gelmesin.Verdiğin sözde durun.Asla taviz vermeyin.Ailenizde ki sorunları onlara anlatın,konuşun.Asla TV seyrettirmeyin.Her ne olursa olsun TV'de ki hiç bir program zekayı yükseltmez.Tam tersine çocuğun zekasını düşürür.

Çocuklara hedef koymayı öğretin ve başarması için özgüvenin destekleyin.Bütün çocuklar süper zekalıdır.İş çocuk bu zekanın ne kadarını kullanıyor.

 

SEVGİ EMEK İSTER

 

Çocukları korkutmayın,kimseyi kötülemeyin,sevginizi gösterin.Ona önemli olduğunu hissettirin.Sevgi emektir ,öyleyse ona emek verin.Bir maç için bir dizi için çocuğunuzu satmayın."

 

Nurdoğan Arkış – Sosyolog

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir