DEPREMLE YAŞAMAYA ALIŞMALIYIZ

SEÇME KÖŞE YAZILARI
39 Defa Okundu

 

DEPREMLE YAŞAMAYA ALIŞMALIYIZ

 

ÇANAKKALE VE TÜRKİYE'DE DEPREM


Yaklaşık 1 aydan beri beşik gibi sallanıyoruz ya herkeste bir deprem telaşı, acaba büyüğü olur mu olmaz mı endişesi var. Oysa unutulan ve yapılması gereken şeyler var.


Ülkemiz ve Çanakkale deprem kuşağında yer alan, ve her an her zaman deprem olabilecek bir konumda.Yani her an her büyüklükte deprem olabilir. Bu nedenle deprem telaşı yaşayacağımız yerde, depremle nasıl yaşarız ve olası depremde neler yaparız .Bunu unutuyoruz.


Zira depremin hangi saat hangi gün ve dakika olacağı belli değil.Gecede olabilir gündüzde. İşte olduğu anda bulunduğumuz yerde ve çocuklarımız varsa onlarada böyle bir depremde nerede nasıl duracağımız, ne yapmamız gerektiğini veya neler yapmamamız gerektiğini öğretmemiz gerekiyor.


Yani depremle nasıl yaşayacağımızı bilmemiz gerekiyor.
Nerede yakalandıysak üçgen olan yere buzdolabı, gardolap, makine (çamaşır, bulaşık), kiriş altı olan yere başımızı ellerimizle tutup çökmek ve depremin bitmesini beklemeliyiz. ve en önemlisi bunu çocuklarımızada tatbikli olarak anlatıp uygulatmalıyız..


Hatırlarmısınız geçen yıl Japaonyadaki depremde yaralanan 11 kişi vardı ve hepsi Türktü.


Deprem olduğunda balkondan atlayarak sakatlanan ve yaralanan bir milletiz.Çok katlı binalarda deprem olduğunda yukarı katlara çıkılması gerekirken, alt katlara en zayıf noktalar olan asansör ve meredivenlere koşan da biziz.


Oysa depremle yaşamasını öğrenir, neler yaparız nasıl davranırız akıllı ve mantıklı hareket edersek depremden korkmanın bir anlamı kalmaz. Tabi birde yaşadığımız binaların güvenirliliği ne kadar onu da bilmek gerekiyor.Bu nedenle deprem telaşı yaşayacağımıza, bilgisiz ve cahilce hareket etmeyerek mantıklı ve akıllı olmamız gerekiyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir