DİKKAT…MASKE TAKMAK ZORUNLU HALE GELDİ

GENEL SAĞLIK YAŞAM
201 Defa Okundu

.

ÇAN İLÇE HIFZISSIHHA KURUL KARARI

Karar Tarihi:20.06.2020
Karar No : 2020/06-F
Çan İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 26.maddesi uyarınca Kaymakam Mustafa GÜRDAL Başkanlığında 20.06.2020 tarihinde Kaymakamlık Makamında toplanarak aşağıda isim ve imzaları bulunan üyelerin iştiraki ile gündemdeki konuları görüşüp karara bağlanmıştır.
GÜNDEM MADDELERİ:
1-) Halk Sağlığı kapsamında COVİD-19 salgınının ülkemizde etkisi bitene kadar İlçemizde alınması gereken tedbirlerin görüşülmesi,
2-)Kurul üyelerinin istek ve önerileri.
K A R A R :
Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.
Bu kapsamda; Koranavirüs salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına kişiler arası mesafe ve kişisel temizlik kurallarına riayet etmenin yanı sıra İlçe merkezimizde tüm vatandaşların zorunlu olarak maske takmasına,
• 22 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren ise maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanmasına.
OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ.
Terzialan Belediyesi de tüm vatandaşlarına mesaj göndererek uyarıda bulundu. Mesaj da şöyle denildi;” Koronavirüs tedbirleri kapsamında 22 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Maskesiz dolaşanlara 900 lira idari para cezası uygulanacaktır” denildi.