EN DOĞRUSU

A.BORAN İLE BAŞ BAŞA
349 Defa Okundu

.

İyiliğe gücün yetmezse , kötülükleri bari yapma. İnsan , doğumla ölüm arasında gerilmiş ipe asılmış zaman gibidir. İnsanların insanlığını MAKAM ve RAKKAM terazilerinin belirlediği zamanlardayız.
İnsan , cehaletin sebebini bilseydi , alim olurdu. Çünkü , görevini ibadet bilerek yapanların makamları EDEB’tir. Demir ve ateş kardeştirler ifadesi edebiyatta , felsefedir. Sağlam fazilet ve billur su gibi pak ahlak gibidir. Dini ve milli ananelerimiz de vatan sevgisini yaptıkları görev aşkları ile ispat edenlerin duaları yedi kat gökleri aşar hatta C.Allah’a ulaşır.
En zor savaş , nefs ile insanlık benliği arasında ki hayat mücadelesidir. Bence ağaç yapraklarım döküldü diye gövdesini kestirmemelidir. Kışın sonu bahardır. Gönüllerden kibir’i atmak , yüce dağları iğne ile kazmaktan daha zordur.
Sıkıntılar , sevgilinin gönderdiği misafirlerdir. Gelirler ve giderler , önemli olan gönderenin ( C.Allah’ın ) hatırına misafirlere sabredebilmektir. İnsanların kitaplardan ve hayattan edindikleri bilgiler , olgun insan olmalarını sağlar. Üstat Yunus Emre diyor ki; “Bölüşürsek tok oluruz , bölünürsek yok oluruz”.  Birlikle , beraberlik ve sabırla iri ve diri olmalıyız. Zira Türk İslam töremizde “komşudan gelen tabak , geriye boş dönmez”. Bölüşmek , birbirimizin eksiklerinin tamamlanmasıdır. Hırsımız bizi bencilleştirip küçültmemelidir. İnsanların şefkatli , güvenli , vefalı oluşları , kalıcı ve beşeriyetin en değerli varlıkları olduğunun temayüzüdür.
Fani alemde nasıl olsa her şey geçer , çalarak ta kazanılmış olsa bile. Ama baki aleme gitmek muhakkaktır. Öyleyse SEN KENDİNE KESE DİKTİR , GİDECEK OLDUĞUN YERDE NE GEÇİYORSA ONLARI BİRİKTİR.
Rakiplerimize yenilmek mağlubiyet değil , sporun basamağıdır. Önemli olan nefsimize yenilmememizdir. Niceleri geldiler , neler istediler . Sonunda dünyayı bırakıp gittiler. Sen hiç gitmeyecek gibiydin değil mi..? O gidenler de senin gibiydiler..! Bir günah , bir hata işlediğinde hemen tövbe etmek , musibet gelmeden tövbe etmek , sadakasını vermektir ki , SIDDIKLARIN nişanıdır. Zümre ye dahil olmak için ihtiyacı olana hissettirmeden verebilmek erdemliliktir.
Rüyalarınızın gerçekleşmesini istiyorsanız , uykunuzdan uyanmalısınız. Zira uyku yarı ölümdür. Her gün ölmektense yada eğilerek yalakalıkla yaşamaktansa , insan gibi ölmek , ölüm hakkımızı kullanmamızdır.
Ben idealist , Türklük gurur ve şuuru , İslam ahlak ve fazileti bu günlerine gelmiş olmamıza şükürler olsun , elhamdülillah. Biz 68 kuşağı olarak yeminliydik. “Mefküremiz göklerde dalgalanan al sancak , Allah’ın huzurunda eğiliriz ancak” diyerek yürüdük , inançla. Çünkü “YUFKA YÜREKLİLER LE ÇETİN YOLLAR AŞILMAZ”. Bu günlerin kuşaklarına şu ulu sözlerle yolu göstermek isterim.”OĞLUM YÜRÜ NE DİYE , OYUNDA OYNAŞTASIN , FATİH’İN İSTANBUL’U FETHETTİĞİ YAŞTASIN” “Bomba yağsa göklerden , göğsümüz de sönecek , bütün dünya yıkılsa , Türk dünyası dönecek , Türk’üz biz ne mutlu , Türk olan övünecek”
Sabır ve iman en büyük dayanağımızdır. Çünkü gönülden iman edenler hak yemezler , asla kul hakkı ile gitmez Cenab-ı Allah’ın huzuruna. Doğrusu da o’dur zaten. Güçlü olmak suçlu olmamak ve paylaşmasını bilmektir. Günler , baharlar gibi renkli , şarkılar gibi ahenkli denizler gibi engin ve yıldızlar gibi zengin  olması dileklerimle. TÜRK İSLAM ALEMİNE hayırlı ramazanlar diliyor , hepinizi Cenab-ı Allah’a emanet ediyorum. Neylerse rabbim eyler  , eylerse güzel eyler.
Ahmet BORAN