GELECEĞİMİZİ SAĞLIKLI BESLEYELİM

SEÇME KÖŞE YAZILARI
40 Defa Okundu

 

GELECEĞİMİZİ SAĞLIKLI BESLEYELİM

 

İnsan anne karnına düştüğünden beri aldığı besin maddeleri yaşamının geri kalan kısmını etkiliyor. Yediklerimizden etimiz kemiğimiz yani "biz" oluşuyor. O halde bu çok önemli ihtiyacımızı gerektiği şekilde karşılamamız gerekir.

 

Eski devirlerde ihtiyacımız olan besin maddeleri vücudumuza daha az işlenmiş ve doğallığını kaybetmemiş şekilde girdiği için vücudumuz bu besin maddelerinden en üst düzeyde yararlanabiliyordu. Fakat son yıllarda artış gösteren hızlı-hazır yemek kültürü, işlenmiş-paketli gıdalara yönetimindeki artış bizlere çeşitli hastalıklar olarak geri dönüyor. Yağlı, yüksek karbonhidratlı bu maddeler vitamin, mineral, posa gibi sağlığımızı olumlu yönde etkileyecek maddeler yönünden fakir. İnsanlar artık neden daha fazla şeker hastası oluyor, kanser hastalıkları neden bu kadar artış gösteri gibi soruların cevabı beslenmemiz ile yakından ilişkili.

 

Çocuklar risk altında

 

Besin değeri çok düşük olan bu tür yiyecekler gelişme çağındaki çocuklar tarafından oldukça rağbet görüyor. Beslenme alışkanlıklarının erken yaşlarda oluştuğu düşünülürse aileler tarafından verilecek olan beslenme eğitimi önemli bir yer tutuyor. Çocukların sağlıklı kas kemik, beyin ve hatta ruhsal gelişimi için sağlıklı, temiz gıdalarla beslenmesi gerekmekte. Polikliniğimize başvuran gelişim geriliği veya obezite gibi anormal gelişim gösteren çocukların hemen hemen hepsinde sağlıksız abur cuburlar, kola, cips tüketimi gibi yeme bozuklukları olduğunu gözlemledik.

 

Aileler kolaya kaçmamalı

 

Aileler nasıl evlerine, arabalarına, cep telefonlarına özen gösteriyorlarsa onlar için en değerli varlık olan çocuklarına da zaman ayırmalı, beslenme gibi çok önemli bir konuyu atlamamalıdırlar. “Başka hiçbir şey yemiyor ben de mecbur kalıyorum.” demek çoğu zaman kolaya kaçmadır. Beslenme bir çocuğun fizyolojik ihtiyacıdır; cips olmadan yaşayabilir ama yemek yemeden en fazla birkaç öğün dayanabilir. Eğer tokluğunu böyle yiyeceklerle giderirse, doğal besinle beslenmeye ihtiyaç duymayacaktır.

 

Çocukların sevmediği yiyecekleri farklı şekillerde sunun

 

“Çocuğum yumurtayı hiç sevmiyor” diyen bir anne belki de çocuğunun yumurtayı nasıl sevdiğini henüz keşfetmemiş olabilir. Farklı, eğlenceli şekillerde sunulabileceği gibi çorbanın, ev yapımı bir kekin içinde de yumurta yedirilebilir. Yoğurt sevmeyen bir çocuğa meyveli, ballı severek yiyeceği eğlenceli yoğurtlar yapılabilir, dondurucuda bekletip yaz aylarında severek tüketeceği dondurmalar hazırlanabilir. Bunlar tamamen annenin hayal gücüne bağlıdır. Sadece biraz emek ve sevgi gereklidir. Geleceğimiz olan çocuklar bütün bunları hak ediyor değil mi?

 

Gazeteçan'da Melek Demirhan'ın Kaleminden

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir