GEZİ YORUM – BULGARİSTAN

MAKALELER
317 Defa Okundu
.
BULGARİSTAN
Terzialan Spor Kulübü Dernek üyeleri olarak, Belediye Meclis kararıyla 20-28 Nisan 2019 tarihlerinde atalarımızın yaşadığı toprakları görmeye, Balkan ülkelerine 40 kişilik bir grupla gezi düzenledik.
Gezimize, 20 Nisan akşamı saat 19.30 da Terzialan’dan başladık. Saat 20.00 de Çan’dan , 21.30 da Çanakkale’den de katılımcıları alarak 22.00 feribotuyla Eceabat’a geçtik. Gelibolu, Keşan, Uzunköprü, Havsa üzerinden, Osmanlı’ya 1361-1453 yılları arasında başkentlik yapmış Edirne’ye ulaştık. Aracımıza mazot takviyesinin ardından, kilometrelerce uzanan TIR kuyrukları arasından Kapıkule sınır kapısına ulaştık. Uzunca süren gümrük işlemleri ve tek tek pasaport konrollerinin ardından saat 04.00 sularında Bulgaristan topraklarına girdik.
Bulgaristan; Doğusu Karadeniz, Batısı Sırbistan ve Makedonya, Kuzeyi Romanya, Güneyi Yunanistan ve Türkiye ile çevrili nüfusu 7 milyon civarında, 110.994 kilometre kare yüzölçümüne sahip bir Balkan ülkesi. 1991 yılında Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan ülke, geçirdiği sıkıntılı süreçlerin ardından, 2007 yılında Avrupa Birliğine üye kabul edildi. Doğum oranının düşüklüğü ve verdiği göçler nedeniyle nüfusu giderek azalmakta ve birliğin en fakir ülkeleri arasında yer almaktadır. Buna rağmen 2016 yılında ilk kez gittiğimde 1 TL. Vererek 1,5 Bulgar Levası alırken, bu kez 2 TL. vererek 1 Bulgar Levası alabildik. Sabahın erken saatlerinde mola verdiğimiz Mustafa’nın yerinde- ki büyük bir market- ihtiyaçlarımızı giderdik ve bazı ürünlerin fiyatlarını bizimle karşılaştırdık. Bizden hiçte ucuz olmadığını gördük. Sanayinin pek olmadığı ülkede ekonomi, tarım, gurbetçilik dedikleri yurt dışında çalışmaya ve birazda turizme (Karadeniz kıyılarında ve kış turizmi) dayanmaktadır.
21 Nisan sabahı saat 08.00 sularında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya girdik. 1.300.000 nüfuslu şehir oldukça düz ve geniş bir alana kurulmuş. Yeni ve modern binalar görülmekle birlikte, Sovyetler Birliği döneminden kalma bakımsız ve boş görünen çok katlı sağlam sosyal konutlar dikkat çekmekte. Sabah erken saat olması nedeniyle şehir yeni yeni hareketlenmekteydi. Biz de bu sakinlikte şehrin önemli yerlerini, Balkanların en büyük kilisesi olan Aleksandr Nevski Katedralini, Milli kütüphane, Sofya üniversitesi, Meclis binası, Banya başı camisi ve Sofya’ya adını veren Sofia heykelini rahat bir şekilde gezme fısatı bulduk. Burada geçirdiğimiz yaklaşık 2 saatin ardından, Sofya’nın düz ve geniş caddelerinden geçerek Sırbistan Belgrad’a doğru yola koyulduk..