GİTMEK’Mİ ZOR? yoksa KALMAK’MI Kolay?…

HERŞEYE RAĞMEN
646 Defa Okundu

.

Gitmek ve Kalmak her ne kadar ikinci kalem olan(kalmak) stabil durağan bir kavram gibi’de değerlendirilse’de sonuçta , her ikisi’de fiili bir kavramdır(eylemdir). Öncelikle (Gitme) kavramını ele almak istiyorum. Bireysel veya toplumsal anlamda GİTMEYİ ele aldığımızda , toplumsal anlamda ciddi sorumluluk isteyen ve bir o kadarda ciddi sonuçları doğuracak olan olan bir eylem şeklidir. Bunu toplumsal anlamda en eyi bilen ve yaşayan atalarımızdır.
Öncelikle orta Asya’dan (üç kola) ayrılmak suretiyle bu günkü KARAMAN iline sonrasında , BULGARİSTAN sınırları içerindeki (eski) RAZGIRAT (bu günkü) GOLONKİ’YA ve bugün’ki geldiğim Güzel Anadolu Coğrafyasının en güzel bölgesi olan Kutsal topraklarımız ÇANAKKALE; Göçü tam olarak GİTMEYİ çok iyi olarak tanımlamaktadır. KALMAK ise tamamen zorunluluktan kaynaklanan bir takım zorunluluklardan kaynaklanan ve bir o kadarda mevcudu(var olanı) sonuna kadar koruma iç güdüsünden tercihinden kaynaklanan fiili bir durum olmakla beraber GİTMEYİ hazırlayan KALMANIN  ve KALANIN hazırladığı sebep ve nedenlerdir.
Gitme ve Kalmanın(gidenin ne kalanın) arasında yaşananlar kültürümüzde Türkülerimize , Şiirlerimize , Halı Dokumaktaki  v.b tüm kültürel yaşamımıza adeta nakış nakış , ilmik , ilmik işlenmiştir. Hani derler ya “ya gitte kıymetin bilinsin , yada öl’de”giden bilir ayrılığın derdini’gibi… Sonuçta GİTME’Mİ ZOR , KALMAK’MI KOLAY dersek Ne GİTMEK ZORDUR , NEDE KALMAK KOLAY en ZOR OLANI İSE GİTMEKLE – KALMAK ARASINDA KARARSIZ KALMAKTIR. En doğru karar ise Zamanı ve yeri Geldiğinde Çamur Yapmadan Gitmesini Bilmek gerekir
KALMAK ise BÜYÜK bir CESARETİ , GİTMEK/bir DEVRİMİ gerektirir…
SAYGILARIMLA
İbrahim DANACI 
(25.07.2019-Perşembe)