HAFTALIK TEMATİK DENETİM GENELGESİ

GENEL YAŞAM
316 Defa Okundu
.
İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Haftalık Tematik Denetimler konulu ek denetim genelgesi gönderdi. Genelgede kontrollü normalleşme döneminde illerin belirlenmiş kriterler doğrultusunda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak 4 gruba ayrıldığı ve il bazlı tedbirlerin de bu risk gruplarına göre belirlendiği hatırlatıldı. Bu doğrultuda Mart ayında risk gruplarına göre uygulanacak tedbirlerin valiliklere bildirildiği ifade edildi.
Mevcut denetim yapısının daha etkin ve sonuç alıcı olmasını amaçlayan Dinamik Denetim Modelinin hayata geçirildiği belirtilen genelgede, risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için; temizlik, maske, mesafe prensiplerinin yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara uyulmasının önemi kadar yürütülecek denetim faaliyetlerinin de önemli olduğu ifade edildi. Genelgede, denetim faaliyetlerinin 7/24 esasına göre süreklilik taşıyacak şeklinde uygulanacağı ve bu kapsamdaki tüm alanların denetleneceğine vurgu yapıldı.
Valiliklere gönderilen genelgede alınan kararlar şu şekilde sıralandı:
İl bazında yumuşatılan tedbirlerden ötürü salgın boyutuyla yeni olumsuzlukların ve vaka artışlarının yaşanmaması için denetim ekipleri marifetiyle yapılacak çalışmalar haftalık bir program dahilinde icra edilecek.
Denetim programları oluşturulurken hiçbir alanın denetim dışı kalmasına müsaade edilmeksizin haftalık konu/faaliyet bazlı planlamalar yapılacak.
Bu doğrultuda 06.03.2021 Cumartesi gününden itibaren bir haftalık konu bazlı tematik genel denetim faaliyeti gerçekleştirilecek olup diğer günlerde denetlenecek alanlar şu şekilde olacak:
6 MART Cumartesi : Restoran , Lokanta , Kafeterya  , Tatlıcı , Pastane gibi yeme içme yerleri ile Kahvehane  , Kıraathane , Kır/Çay bahçesi , Dernek lokali gibi umuma açık yerler ,
7 MART Pazar : Otel ve konaklama tesisleri , kayak otelleri ve tesisleri ,
8 MART Pazartesi : Şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogar gibi yerler ,
9 MART Salı : Berberler/kuaförler/güzellik merkezleri , hamamlar , saunalar , masaj salonları ,
10 MART Çarşamba : İnternet kafeler/salonları , düğün ve/veya nikah salonları , Lunapark/tematik parklar , ganyan , iddia ve milli piyango bayileri , 
11 MART Perşembe : Cadde , sokak , meydan gibi yerlerde maske denetimi , Halı sahalar/spor tesisleri ile cami ve mescitler , 
12 MART Cuma : AVM’ler , marketler , bakkallar , manavlar , kasaplar , kuruyemişçiler , kurulma faaliyette bulunma süresi yöreden yöreye farklılık gösteren pazaryeri/semt pazarı , sosyete pazarı gibi yerlerin kurulu olduğu/faaliyette bulunduğu günlerde denetlenmesi sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir