KADINLAR OLARAK BİZDE VARIZ

GENEL YAŞAM
278 Defa Okundu

KADINLAR OLARAK BİZDE VARIZ

 

Beldemiz halkından Mücella TEZCAN(Güney) yapmış olduğu işiyle , Çanakkale de gazetelere konu oldu. 1977 yılında , Terzialan da doğan TEZCAN , İlkokulu da Terzialan da okudu. Evlenerek Çanakkale de yaşamaya başlayan TEZCAN , çocuklarını büyüttükten sonra çalışmaya karar verir ve Çanakkale Belediyesi Halk Otobüslerinde , ilk bayan şoför olarak çalışmaya başlar. Bu yönüyle dikkatleri de üzerine çeken TEZCAN , Çanakkale Boğaz Gazetesine ropörtaj vererek , nasıl şoför olduğunun hikayesini anlatır. Bu ropörtajı aynen yayınlıyoruz.

 

Çanakkale’de bir ilki başlattı…

Çanakkale’de eşinin teşvikiyle toplu taşımada şoför olan Mücella Tezcan, işini severek yapıyor.

Çanakkale Belediyesi’nin şehiriçi toplu taşımada ‘Kadın Şoförler Aranıyor’ duyurusundan sonra, eşinin teşvikiyle çalışmaya başlayan, 41 yaşındaki Mücella Tezcan nasıl şoför olduğunun hikâyesini anlattı. Belediye otobüsü şoförlüğü yapmadan önce ev hanımı olan Tezcan, aynı zamanda 3 çocuk annesi. Çanakkale’de bir ilki başlatarak, “Kadınlar olarak bizde varız” diyen Tezcan, şoför olma sürecini, vatandaşların tepkileri hakkında konuştu.

Yaklaşık bir buçuk yıldır Çanakkale’de belediye otobüsü şoförlüğü yapan ve şuanda Ç6 otobüsünü süren Mücella Tezcan, bu mesleği seçmekte çok zorlandığını söyledi. Çanakkale Belediyesi’nin duyurusundan sonra, eşinin kendisini teşvik ettiğini söyleyen Tezcan, “Benim hiç aklımda olan bir şey değildi. Yapabileceğimi düşünmüyordum. Beni bu işe eşim teşvik etti. Eşim de ticari taksici, durağımız var. Herkesin yaptığını sen de yaparsın dedi. 1 yıl boyunca geldi, gitti söyledi” dedi. “Bu kararı verirken çok zorlandım. Ben yapar mıyım diye düşündüğümde yapamam diyordum çünkü çok sorumluluk isteyen bir iş. Dikkat ve sabır da istiyor. En başta can taşıyorsun ve güvenliğin ne kadar önemli olduğunu düşündüm” şeklinde konuştu. Daha sonra bu mesleğe başlamaya karar verdiğinde, E sınıfı ehliyetini alarak işe başvurduğunu söyledi.  

“İLK GÜNÜMDE KORKTUM”

Şoförlük yapmaya karar verdiğinde çevreden çok destekleyici tepkiler aldıklarını belirten Tezcan, “Hiç kötü bir tepki almadım. Herkes çok güzel karşıladı” diyerek ilk iş gününü şu şekilde anlattı: “İlk günümde çok heyecanlıydım. Açıkçası korktum çünkü hep dikkat isteyen bir iş şoförlük. İlk günümün akşamı o kadar yoruldum ki! Ama daha sonraki günler, hep bir önceki günden daha güzel oldu. İşime severek başladım, severek devam ediyorum. Tabi ki zor bir iş ama işini severek yapmak en iyisidir. Zoru başarmayı seviyorum. Babam beni okutamadı. İlkokulda bıraktım. ‘Biliyorum okusan başarırsın ama ben seni okutamam’ dedi. Evlendikten sonra, ortaokulu ve liseyi çocuklarımla beraber dışarıdan bitirdim ve KPSS’ye girdim. Bir buçuk senedir şoförlük yapıyorum ve bu şekilde kadınları temsil ettiğim için gurur duyuyorum. Kadın olarak biz de varız diyorum” ifadelerinde bulundu.  

“İSTEYEN HERKES, HER İŞİ YAPABİLİR”

Tezcan, otobüse binen vatandaşların tepkilerinin çok güzel olduğunu, şaşırdıklarını ama çok olumlu karşıladıklarını söyledi. “Bazı erkekler kabul etmiyorlar ama biz kendimizi kabul ettireceğiz. Meslek elden gidiyor diye düşünen erkek şoförler var ama mesleğin kadını erkeği olmaz. İsteyen herkes, her işi yapabilir. Bu yüzden ben Çanakkale’de kadınlar adına, bu mesleği yaparak temsil etmek, sesimizi duyurabilmek gurur verici” dedi.

  “SAKIN PES ETME DİYENLER VAR”

Olumsuz düşüncelerin yanında, olumlu bakanların çok daha fazla olduğunu söyleyen Tezcan, şoförlüğe sempatiklik kazandırdığını düşündürdüğünü belirtti. Şoför Tezcan, özellikle yaşlı kadınların binerken veya inerken yanına gelip tebrik ettiğini söyleyerek, “Aa kadınmış deyip tebrik edenler, kadınları temsil ediyorsun yıldırmaya çalışacaklardır, sakın pes etme diyen kadınlar çıktı. Bana daha da destek oluyor. Kadın olduğum için, beni gördüklerinde tebessüm oluyorlar ve daha bir yumuşuyorlar. İyi günler, günaydın diyebiliyorlar. O katılaşmanın yumuşadığını görebiliyorum ” diyerek, mutluluğunu dile getirdi.  

OTOBÜSÜNÜN BAKIMINI KENDİ YAPIYOR

Gün içerisinde yaşadığım zorluklar var ama kadın olduğum için diye değil. Trafikte, erkek şoför zannedip sert bakanlar beni görünce yumuşuyorlar. İstemsizce yüzlerde bir gülümseme oluyor” diyen Tezcan, mesleğinin zorluklarını şöyle anlattı: “Sabah buraya geldiğimde, otobüsümü çalıştırmadan önce yağını, antifrizini, lastikleri kontrol ediyorum. Arabanın genel bakımını yapıyorum. Yağı az ise burada yağ odamız var. Oradan 17-18 kiloluk tenekeyi, zor bir şekilde kaldırarak döküyorum. Güç anlamında bir zorluk var. Trafikte bayan olduğum için sıkıştırmaya çalışanlar da oluyor. Çok nadiren agresifleşmeler olabiliyor.”  

“DAHA FAZLA KADIN ŞOFÖR OLSUN”

Tezcan sabırlı olduğunu söyleyerek, “Pes ettirmeye çalışanlar var ama ben sabırlıyım. Kafamı koyduğumu yaparım. Biz kadınlar her sektörde varız. Burada da olalım istedim. Diğer şehirlerde kadın şoförler var. Bu zinciri Çanakkale’de ben kırmak istedim” dedi ve Çanakkale’de yaşayan kadınlara seslenerek, kadın şoförlerin çoğalması gerektiğini söyledi. Bu mesleği yapmak isteyenlere önerilerde bulunan Tezcan, “Belediyemiz açık olarak duyuru yaptı. Bayan şoförler aranıyor diye. Kadın olarak fazla olsa daha güzel olur. Kesin kararlı olacaklar, ben yapacağım diyecekler. Çok sorumluluk isteyen bir iş. Can taşıyorsun ve çok sabır istiyor. Gerçekten yapabilirim diyorlarsa çok gurur verici bir iş. Her yerde olduğu gibi burada da kadın olarak varız diyorum ve Çanakkale’de bir ilk olmaktan gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.  

Haber: Gizem Tuğçe BAYHAN / BOĞAZ GAZETESİ /ÇANAKKALE

 

Bizde GAZETE TERZİALAN olarak , bu medeni cesaretinden dolayı kutluyor , bir ilki başarmasından dolayı kendisini tebrik ediyor , başarılarının artarak devamını diliyoruz.

 

2 thoughts on “KADINLAR OLARAK BİZDE VARIZ

  1. EVET Zordur İlk Olmak,ROL Model Olmak,Başarının Doyumsuz Tadına Varmak.Kardeşimizi Canı Gönülden Kutluyor ve Başarılarının Daim Olması Dileklerimle…

  2. Merhaba, 
    Haber bana ait olup Olay Gazetesi değil, Boğaz Gazetesi’nde yayınlamıştır. Altta kaynak olarak vermişsiniz fakat haberin girişinde bir yanlışlık olmuş. Düzeltirseniz sevinirim. Kolay gelsin, iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
8 − 1 =