KENDİNİZLE BARIŞIK OLUN

A.BORAN İLE BAŞ BAŞA
479 Defa Okundu

.

Yeryüzünün Öğreteni olabilmek için , gökyüzünün talebesi olmak , farklı ilim dallarının alimi olabilmek tecrübesini hatırlamalıdır. İnsanlık güneş doğuşunda saklı bilimleri , başlangıçları ve bildiğine inandığı sözleriyle aydınlanarak , başarabildiklerimizin güveni ile , bireyi olduğu insanlık alemini aydınlıklara katabilmelidir.

Başarabilmek inancımız yoksa , ilim yapmış sayılmayız. Başarılı olabilmek niyet ile başlar , sabır ile yola çıkar , ümit ile hedefe yürür. Yoksa ben başarabilirmiyim diye etrafınıza sormayın. His ve duygularınız size yeter.

Çünkü , ben eserlerimle , yaptıklarımla beni sevenlerden ziyade eleştirenleri memnun edebilirsem geriye dönüp bakmak yerine , hedefime ermeliyim. Benim hayat yaygımın deseni çile , gayret ve başarının harmanından olmalıdır. Bana göre inanarak başarıma şelalesinin çağlayarak inişiyle indiği yerdeki birikimleri coşturarak gerekli yerlere ulaştırmanın marifetini becermesiyle olmalıdır.

Hep güzelliklere , başarılara ulaşabilmenin paylaşabilenlerinden olmalıyız. Zira nefret ile kinimiz asla adalet önüne geçmemelidir. Neden mi , kul hakkına girer. Öyle olunca ahirete kalan helalleşme oranın tek hakimi Cenabı- Allah’a kalır ki , orada torpil , rüşvet , şu bu yoktur. Doğru iradeye hiç bir güç tavır koyamaz.

Ben insanım , kainatın aynasıyım demeliyiz. Hem yansımalı , hem de yansıtmalıyız. Bilim ışıktır , bilim ufuktur , bilim medeniyetin zenginliğidir, meyvesidir hatta köküdür.

İnsanlığı Hakka ve hakikate götüren yollar ne kadar dikenli , taşlı olsa da gönülden gönüllere giden o gizli yollardır. İnsanlarla anlaşabilmek , paylaşabilmek ve hedefimize ulaşabilmek için öğrenilecek dil , tatlı dildir. Unutmayın ki , istişare etmek , pişmanlıklara karşı kaledir.

Gerçeklerle yaşamalıyız , bu bize yeter çünkü ağacın kurdu içinden olur. Sadakat ve vefanın tarifine yürekler yetmeyecek kadar muhteşemdir , mükemmeldir. Hedeflere ulaşmamız için hakikat bir tanedir. O da geçici menfaatler için şerefimizi ayaklar altına almak yerine birbirimizi sevmek , saymak yeter. Zira şerefle bitirilmesi gereken en önemli görev hayattır.

Unutmayın ki yaşamımızda hayatın ve baki alemin olması gerekenlerle olmamız bizi her iki alemde bize yeter.

Zira insan sağlığında doğru değil ise ve inanmamış ise , mezara koyulmadan dönmemişse mevlaya , nasıl musalla da iyi bilirdik deseniz de ne yazılır mevtaya.

Esenlikle kalınız , her şeyin en güzeli sizlerin olsun çünkü insanlar iyi şeylere layıktır. Hoşça kalınız , dostça kalınız.