MATEMATİK ÖĞRENEMİYORUM

SEÇME KÖŞE YAZILARI
37 Defa Okundu

 

MATEMATİK ÖĞRENEMİYORUM

Değerli okuyucularım, çocuğu okulda okuyup da herhalde matematik ile ilgili bir sorunu olmayan, bu konuda yardım almayan bir ebeveyn yoktur herhalde… Matematikte başarılı olmanın yolu, öncelikle matematik dersini sevmek ve matematik ile ilgili temel kavramları anaokulundan başlayarak ilkokulda iyice öğrenebilmektir…

Sağlam bir matematik temeli inşa edebilmek, pek çok beceriyi içermektedir.        

Öğrenme zorluğu yaşayan anaokulu çağı çocukları; sayıların anlamını öğrenmek, nesneleri şekil, biçim veya renge göre sıralamak;  büyük-küçük veya uzun-kısa gibi kavramları bulabilmek türünden zorluklar yaşayabilirler. Bu çocuklar için ayrıca, saymayı öğrenmek, sayıları tanımak  da zor olabilir.            

İlkokul dönemi çocukları matematik öğrenmesi sürdüğü sürece, dil süreciyle ilgili sorunları olan okul dönemi çocukları, toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin kullanıldığı temel matematik problemlerini çözmekte zorluk yaşayabilirler. Temel matematik olguları hatırlamak ve akılda tutmak için çok uğraşmak zorunda olup; bilgilerini ve becerilerini matematik sorularını çözmek için nasıl uygulayabileceklerini akıllarında canlandırmakta zorluk çekerler. Zorluklar aynı zamanda görsel-mekansal becerilerdeki zayıflıklardan da ortaya çıkabilir; bu durumda kişi, matematik olguların gerekliliğini anlayabilir ancak bunları düzenli bir şekilde kağıda dökmekte zorlanabilir.          

Bu sorunu yaşayan çocukların zeka kapasitesi normal ya da normalin üstünde olmalı ve herhangi bir nörolojik sorunu olmamalıdır.

Şimdiye kadar yapılan ve literatürde yer alan çalışmalar göz önüne alındığında  diskalkulinin belirtileri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

* Belleğin zayıf çalışması sebebiyle yapılan hatalı hesaplamalar,

* Temel matematik becerileri içeren işlemlerin oldukça yavaş ve zor çözülmesi,

* Toplama ve çarpma işlemlerinin değişme özelliğini tanımadaki yetersizlik,

* Matematik problemlerinde kullanılan adım ve işlemleri sergilemede zorlanma,

* Özellikle dikkatsizlik yüzünden yapılan hataların çok olması,

* Görsel ve mekansal işleyiş ile ilgili problemler,

* İşlemlerde sürekli on parmak kullanma,

* Sayıları kıyaslamada zorlanma, negatif ve pozitif sayıları ayırt edememe,

* Para üstü verirken şaşırma,

* Gün, hafta, ay, mevsimler vb. kavramları anlamada güçlük çekme,

* Zamanı anlatmada, yer ve yönü bulmada zorlanma,

* Stratejik planlamada beceri eksikliği (örn: satranç oynarken),

* Matematikteki genel kavramları anlayamama ve hatırlayamama,

* Kesirler konusunu anlamada zorlanma,

* Sayıların geçtiği öğrenmelerde hafıza zayıflığı,

* Matematiksel sembollerin kafa karıştırması,

* Günlük hayat problemlerini anlamada, bilgileri ve olayları sıralamada zorlanma,

* Basit geometrik şekilleri çizememe ve tanımlayamama

Bu problemi yaşayan öğrenciler “Matematiği yapamadığıma göre ben akıllı değilim” diye düşünmeye başlar. Şayet çocuk matematik kaygısı ve matematiğe karşı duygusal reaksiyon geliştirdiyse işler iyice karışır. Çünkü artık matematik problemleri ile karşı karşıya kaldığında donup kalmaya başlar. Sahip olduğu bilgiyi hiç kullanamaz, transfer edemez hale gelir.

Matematik öğrenme güçlüğünün tedavisinde mutlaka öncelikle bir psikoloğa başvurup, çocuğunuza Wisc-r zeka ve MOXO dikkat testlerini yaptırmalısınız. Bu testlere  göre çocuğunuzun hangi alanlarda iyi, hangi alanlarda yaşıtlarından düşük seviyede olduğu saptanıp ona göre bir eğitim programı uygulanmalı. Ayrıca çocuğunuzun dikkat, tespit, idrak, hafıza fonksiyonları ile ilgili bir sorunu varsa dikkatini ve görsel algısını, hafızasını geliştirici faaliyetler bir uzman tarafından yaptırılmalıdır.

Çocuklarımızın matematik dersini sevmeleri duasıyla Allah’a emanet olunuz.

 

Akit Gazetesinden Kıvanç Tığlı Bulut

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir