MERKEZ CAMİİ İÇİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

GENEL YAŞAM
233 Defa Okundu

.

1 nolu merkez Camii içerisinde , 10 Haziran da başlayan zemin yenileme çalışmaları halen devam ediyor. Zemin tahtaları sökülünce oluşan boşluk , dolgu ile dolduruluyor. Yapılan çalışmadaki amaç , Camii içerisinde oluşan nem ve rutubet kokusunu yok etmek. Şuan için dolgu ile birlikte beton demirleri de yerleştirildi. Bir kaç gün dinlenmesi bekleniyor. Sonra da , zemine 16 adet çelik hasır yerleştirilerek , daha da sağlam hale getirilecek. Ayrıca çatı altına da yalıtım için 20 adet izocam çekildi. Çan Kaymakamı Mustafa GÜRDAL ile İl Genel Meclis üyesi Murat OKAN 10 Haziran da beldemizi ziyaret etmiş aynı zamanda Merkez Camii içerisinde ki çalışmaları da yerinde incelemişlerdi.
Zeminden sökülen tahtalardan çıkan nottan anladığımıza göre , zemin tahtaları 16.02.1954 yılında yapılmış. Ahmet oğlu İbrahim ÖZKAN(D:15.03.1927 — Ö:01.04.1985) bu Camiin zemin tahtalarının yapımında usta olarak angarede çalışmış ve imzasını da atmış tahtaya. Kendisinden ve yapımında çalışan emek veren tüm çalışanlardan Allah razı olsun , Allah hepsine gani gani rahmet eylesin. Dönemin Köy Muhtarı Sabri ÇETİN. Ayrıca Köy ağalarından Yusuf ağa(Yusuf ÖZCAN). Köy Camiinin yapımında öncülük ettiler. Köy Camiinin yapımında herkes sırayla angare de çalıştı. O zamanlar Manda lar ile Köy Camisine kum taşınıyordu. Minber ve ağaç kısmı Afyon tarafından gelen ustalar tarafından yapıldı. NOT: İbrahim ÖZKAN : Ahmet oğlu ve Sami ile Salih’in babaları , Yaşar , Hamdi ve Rahim’in de kardeşi oluyor. Ayrıca şu notu da düşelim. Köy Muhtarı Sabri ÇETİN‘den sonra , 1. aza olan Mustafa KOSA Muhtar oldu.
Bilindiği üzere , Camii dış duvarları da Şubat 2020 de elden geçirilerek , güzel bir görünüme kavuşmuştu. Ayrıca Camii içerisindeki eksik lambiri ler de tamamlanmıştı. Camii içerisi boyanarak , duvarlara hat yazısı tablolar yerleştirilmişti. Daha önce ki , duvarlardaki hat işlemeleri , rahmetli Rahmi BECEREN tarafından bedelsiz olarak yapılmıştı. Boya ile birlikte tabi ki hepsi de kaybolmuş oldu. Rahmi BECEREN 25.03.2018 de aramızdan ayrılmıştı. Yaptığı hizmetler için kendisinden Allah razı olsun , mekanı Cennet olsun.
Terzialan Gazetesi olarak , 1 nolu merkez Camii imam-kayyımı Fatih ZEYBEK‘e , Terzialan Camileri yaptırma ve yaşatma derneği başkanı Mehmet KURT’a , Terzialan Belediye Başkanı Tuncay GÖYMEN‘e , maddi – manevi desteği olan tüm hayırseverlere ve halkımıza , destekleri için şükranlarımızı sunuyoruz. Allah hepsinden razı olsun.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ