ÖKSÜZ CUMA

A.BORAN İLE BAŞ BAŞA
431 Defa Okundu

.

Teknoloji geliştikçe , insanoğlu rahatlığa alışıverir. Birbirlerine mesafeler , daha korona virüsü çıkmadan açılmaya başlamıştı bile. Çünkü VEFA , İstanbul da bir semt adı oldu , kalıverdi. Nefis hayat akışında yerine , adamakıllı yerleşivermiş.

İnsanlar , kanunlar , doktorlar iyi edemiyor. Nefis galebe çalmış , yönetimi ele geçirmiş. Sözde büyük , insanlıkta küçülmüş devletler menfaatleri için , nefisleri için , birbirlerini ezmek , yok edebilmek için elinden gelenleri uygulamakta , silahla , savaşa gerek bırakmıyorlar.

Çünkü , tarihinde büyük zaferlere erişememenin ezikliği , töreleri , inançları ve ideallerinin liderlik yaptığı inançları yok. Zarar ve kötülük , som altından madalya olmuş , kimse takmak istememiş. Her biri , bir diğerini suçladığı ortamda , birbirlerine silahlı savaş yerine , şu engellemeyi güç kasırgayı çıkarıverdi.

Ama suçun tarifi yok , vicdan yok , inanç yok.

Bu kere “Mart kapıdan baktırır , kazma kürek yaktırır.”Atasözü değil , virüs , yakaladığını alıp götürüyor. Cenazelere bile gidemeden , birkaç kişi götürüp defnedip dönüyorlarmış.

Neden “mış” lı ifade ediyorum , çünkü biz baraj ötesine geçmiş , 65 yaş üstündekiler çok değerli kabul edilmiş , bize kıyamadılar.

Evimizde kampa alınmış gibiyiz. Yiyecek içecek ya da kısaca gereken her şeyimizi çocuklarımız veya komşularımızın , kurallara uygun olanlarının yardımıyla , zaman akışına bırakıldı.

Namazlar evlerimizde kılınıyor , alışverişlerimiz , çocuklarımız , torunlarımız ve müsait olan komşularımız , arkadaşlarımız tarafından yapılıyor.

Ben tahsil için öğretmen okuluna Balıkesir’e giderken , hoca olan babam “Oğlum daima derslerini başarılı yap , dinini , töreni unutma. Hatta gerekli olduğunda , Mihrap’ta imam , Minber’de hatip ve Kürsü’de vaiz olmalısın. Çünkü ben cüzdanına para koymadan evvel kalbine , gönlüne gereken maneviyatı ve insanlığı koyuverdim. Sabır ve inanmak her kapıyı açar” diye uyarılarını yapıverdi.

Gelelim yazımın başlığı neden “ÖKSÜZ CUMA” . Cuma , sadece cemaatle ve camide kılınan ibadet olduğundan , istemeden de olsa camileri “Öksüz” bıraktık , çünkü sağlıkta ibadettir. Tarihte yıllar öncesi , Yenice , Nevruz ve Seyvan ortalarında yer alan yere , Cuma kılmak üzere cami yapılmış. Cemaat oluşuyor , Cuma Namazları orada kılınıyormuş. Çünkü bugünkü imkanlar olmadığından her yerlere cami yapabilme imkanı olmadığından , çevre Köyler halkını her Cuma ve Bayram Namazlarında toplanıveriyormuş. Cuma haricinde , boş camiye “ISSIZ CUMA”camisi deniliyormuş. Zaman akışında , Türk Ekonomisinin ve Bölge Ekonomisinin rehberi rahmetli “İBRAHİM BODUR” ağabeyimizin imkanlarıyla “ISSIZ CUMA”ıssızlıktan çıkarılmış. Çanakkale Seramik Fabrikasının kurucusu rahmetli “İBRAHİM BODUR” ağabeyimiz , Çanakkale Seramik bayramı şenlikleri dahilinde , yerinde bakımının yapılmasıyla , “ISSIZ CUMA” ıssızlıktan kurtulmuştu. Öğle namazı ya da Cuma gününde isabet edince , Cuma Namazı kalabalık halk topluluklarıyla kılınıyor ve yemek ziyafetleri yapılıyor. Namaz , insanın RABBİ ile buluşmasıdır.

Ve bizde şimdi bu hatıralar ve uygulamalar ile aydınlanan “ISSIZ CUMA” mescidi saçtığı nurlarla oraları aydınlatıverdi.

Ve biz dışarıya çıkmama ilanıyla , Cuma namazlarını , öğlen namazı olarak evimizde ifa etmeye başladık. Cami Cemaatsiz , Cemaat Camisiz kalıverdik. Bizim durumumuzda camiler yalnızlıklarıyla baş başa. Bana göre camiler ve namazlar öksüz değil , yalnız Cuma ve İbadetler durumu hasıl oluverdi. Ben vakit namazlarına ve Cuma namazlarına “ÖKSÜZLÜK” değilde , “ÖKSÜZ CEMAAT” deyimi daha menşeeli geldi. Neden menşeeli , zaman olup camiler  açılacak İnşallah. Ama kadrolarda zayiatlar olmayacak mı?

Ben , Erenler Camii Başkanı olarak , vallahi özledim Rabbimizin mabedine girememekten camimizi , cemaatimizi özledik.

İnşallah bu olumsuzluklar sona erecek huzurlu olabileceğimiz ve özlemimiz sona erecektir.

“Gittiğim yerler gibi , sonsuzdur benim tasam ,
Bekleyenim olsun yeter razıyım kavuşmasam da”

AHMET BORAN