OKULLAR AÇILIYOR ZEHİRLİ VELİ OLMAYIN

SEÇME KÖŞE YAZILARI
40 Defa Okundu

.

OKULLAR AÇILIYOR
ZEHİRLİ VELİ OLMAYIN

 

Değerli okurlarım,

2018-19 Eğitim öğretim yılı yarın başlıyor. Bu yıl yeni Milli Eğitim Bakanımız Prof. Ziye Selçuk’un liderliğinde eğitimimizin bir silkinme, farkına varma ve kendi kimliğini bulma yılı olacağını umuyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bu yıl ilkokula yeni başlayan öğrencilerin velileri için bir kitapçık hazırladı. Milli Eğitim Bakanımızın önsözünün yer aldığı kitapçıkta benim, Prof. Haluk Yavuzer ve Prof. Acar Baltaş’ın yazıları da yer alıyor. Tüm velilerimizin okumasını öneririm.

Zamanı kısıtlı veliler için benim yazımdan kısa bir bölümü burada paylaşmak istiyorum:

Çocuğunu zehirleyen veli olmayın. 
Ne demek zehirleyen veli olmak?

Zehirleyen veli:

1- Kıyaslar: Çocuğunu diğer çocuklarla ya da kendi çocukluğuyla kıyaslar.

2- Beklenti yükler: Kendi yapmak isteyip de yapamadıklarını çocuğunun yapmasını ister. “Ben doktor olmak istiyordum, fakirdik olamadım, senin doktor olmanı istiyorum.” der. Sakın bunu yapmayın.

3- Yarışır: Diğer velilerle buluşunca kendi çocuğuyla diğer velilerin çocukları hakkında konuşur ve çocuğunun başarısını bir yarış hâline getirir.

4- Dinlemez: Çocuğunu dinlemez, onunla sohbet etmez, onu adam yerine koymaz. Bir ülkenin geleceğini anneler, babalar ve öğretmenler yönlendirir. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi sadece kendisi ve ailesi için değil hepimiz için önemlidir.

Evet, tebrikler! Evladınız okula başlıyor! Ne güzeldir o ilk heyecanlar! İlk günlerin, haftaların heyecanının tadını çıkarın. Ömür boyu sürecek güzel anılar oluşacaktır.

Siz anne babalara ve değerli öğretmenlerimize gönlünüzce bir eğitim yılı diliyorum.

 

Doğan CÜCELOĞLU

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir