ÖZGÜRLÜK

HERŞEYE RAĞMEN
442 Defa Okundu

 

“Denizde Yüzen bir BALIK Ne Kadar ÖZGÜR Olabilir?…                             
 “ÖZGÜRLÜK Her hangi bir koşula(kalıba) bağlı olmaksızın düşünme,tutum ve davranış durumudur.İnsanın her türlü dış etkenlerden bağımsız olarak hür iradesiyle,kendi istek ve düşüncesine göre karar verme durumudur. 
“Özgürlüğün her daim bir çok bir çok kez kere tanımını yapmak mümkün gözükse’de; ÖZGÜRLÜK çoğu zaman ,bir çoğumuzun doğru zemin üzerine oturtamadığı gibi doğru ,dürüstte tarif edemeyeceği kadar soyut bir kavramdır. Bu Soyut kavramın kendine ait bir varlığı olmadığı alamına gelir. Benliğimizde oluşan imgesel(düşsel olarak tasarlanan ve gerçekleşmesi özlem olarak duyumsanan her şey düş’tür) Sanılanın tam aksine dünya üzerinde yaşanan başlangıçta tüm İNSANLAR ve CANLILAR olmak üzere ÖZGÜRLÜK alanlarımızın çok geniş (engin) olması bizleri kabul edilen (normların)  kalıpların ötesinde  asla daha fazla ÖZGÜR kılmaz. Doğası gereği taşıdığı Sorumlulukları+Kendisine ve Yaşadığı Çevresine ve Topluma Olan Saygısı+Öz Güven ve Emek Vermek Suretiyle =Hak Ettiği Kadardır. Denizde yaşayan BALIKLAR’DA çoğu kez bir Balıkçının Oltasına(Ağına) Köpek Balığının keskin dişlerinin arasına çırpınmasına veya tavada pişen kızgın yağın içine düşünceye kadardır.
ÖZGÜRLÜK, ADALET,HAK, HUKUK VE VİCDAN gii(bilimsel ve soyut) kavramların bir araya gelmesiyle bireylerin almış olduğu EĞİTİM KALİTESİNE bağlı gelişen soyut kavramlar bütünüdür. Onun içindir’ki; Sınırsız ÖZGÜRLÜK diye bir kavram yoktur.  Bizim sınırlarımızı bittiği yerde , diğer insanların ÖZGÜRLÜĞÜ start almakla birlikte , ÖZGÜRLÜK  SU,Hava gibi HAYATİ bir önme haiz olmakla beraber asala birilerine , sınıfa ve zümreye devredilemez. Bunların arasında ; Fikir Özgürlüğü,İfade ve Düşünce Özgürlüğü, Din ve Vicdan Özgürlüğü , Ekonomik Özgürlük,Sosyal Özgürlük , Seyehat Özgürlüğü,Mal ve Mülk Edinme Özgürlüğü sayılabilir… En önemlisi ise YAŞAM ÖZGÜRLÜĞÜDÜR…Güvercinini ÖZGÜRLÜĞÜ Gökyüzünün Sınırsız Olmasıdır…
İbrahim.DANACI
23/06/2019(Pazar)