RAMAZAN DA BİREY ve TOPLUM

A.BORAN İLE BAŞ BAŞA
241 Defa Okundu

.

Ramazan bireysel ve toplum ahlakının inşaasında Rahman’ın kullarına lütfettiği müstesna bir mekteptir. Bu mektepten mezun olan Müslüman kazandı bilgi ve tecrübeyi iyilik ile takvayı yılın diğer aylarına da taşıyıp yaşama renk ve ahenk katmalıdır. Yoksa tutulan oruç olmaz ise kalan ecir ve sevap yerine ve açlık ve susuzluk dur. Çünkü riyakarlıkla sevap birlikte gezemezler.  Sevap hak edenlere dokunmaktır gönül gözüyle görmektir. Kul oruçta Rabb’i ile başbaşadır. Her Kim inanarak ve sevabını Cenabı Allah’tan beklerse hissedilir ve önceki günahlarının  affedildiği (Buhari asm) ile belirtilir.  Çünkü oruç insana da irade sabır ve merhamet imtihanıdır.
Oruçlarımızı bu şuurla tutarsak , yalnız irademize değil , dilimize , elimize , gözümüze . gönlümüze , sözün özü nefsimize tutturmuş olarak ifa edersek . bizi bütün kötülüklerden koruyan mücadeledir.
Nefis hakimiyeti beşeriyetin en değerli olarak yaratılan insanın Cenabı Allah’a samimiyetinin ispatı ve de ifadesidir. Hatta bizlere sunduğu Şifa nimetleri ile tedavisinin ifadesini yürüten en ulvi ilaçtır.
Corona virüsü dünyayı tarumar ederken çok sıkıntılı olarak Cenabı Allah’ın İmtihanı gibi mücadele ve gayret göstermemiz İmtihanı yapan Yaradanın ibadetlerimiz den hoşnut olmasıyla sürdüğü görülmektedir.
Çünkü inanarak yapılan iş . aş ve her türlü uğraş . muhakkak özellikler kazandırır. İbadetlerimize insanoğlunun hem Bu Fani dünyanın hem de sevgilileri sevgilisi ümmeti olmakla Onur duyduğumuz Hz Muhammed sallallahu vesellem kavuşmamıza referans olacaktır. Zaten Eşini işini seven insanların iki cihanda da önemli yerlerde olabilmesi için halk deyimiyle “Tarlada izi olanın mahsulde hakkı olur” muhabbeti “Yazın gölge hoş , kışın çuval boş” ifadesini duyurusudur.  Öyleyse işimizde zaman geçsin değil Devletin Milletin yararına faydalar sağlaması hâsılı Helal kazançlarla Helal rızıklar almasına vesile olur.
Her türlü badireleri Gül bahçesine girercesine aşarak hedeflerine varan milletimiz en az zararla felâha erecektir.
İnancımız bizleri hedeflerimize erişmemiz de tüm olumsuzlukların aşılmasında ışığımız olacaktır. Ümitsiz olmayın , olmayalım .Çünkü Cenabı Allah’ın sevgili kullarından olduğumuzu unutmayalım.
Dün geride kaldı gelecekse şüpheli Yaşanacak bir gündür o gün bugündür. Cenabı Allah’ın Cennetin kapılarını geriye kadar açtığın şeytanı bağladığı ve de kutlu kitabımız Kur’an’ın indirildiği günler işte bu gündür. Dualarda buluşmak dileklerimle Allah’a emanet olun…
AHMET BORAN