TERZİALAN GÖLETİNDEKİ KİRLENME VE BALIK ÖLÜMLERİ TEKRARLANIYOR

GENEL SAĞLIK
519 Defa Okundu

TERZİALAN GÖLETİNDEKİ KİRLENME VE BALIK ÖLÜMLERİ TEKRARLANIYOR
.
Terzialan Göletindeki Balık Ölümleri ve Sudaki Kirlilik , Vatandaşlar Tarafından Görülerek Şikayet Edilmesi Üzerine İnceleme Başlatıldı.
.
12.05.2015 Salı Günü , Saat: 15:00’te Gölet Başına Gelen Jandarma Güvenlik Timi , Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Yetkilileri , Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yetkilileri , Terzialan Belediye Başkanı ve Encümenler İle Mahalle Muhtarı Bir Araya Gelerek , Gölet Çevresinde ve Büyük Baş Hayvan Çiftliği Etrafında İncelemeler de Bulunarak , Kirlilikle İlgili Sudan Numuneler Alınarak , İnceleme Yapmak İçin , İlgili Mercilere Gönderildi.
.
Yapılan İncelemelerde , Sopa Dere den Gölete , Hayvan Pisliklerinin Aktığı Gözlemlenmiş , Fakat Bu Akıntının Sürekli Değilde , Aşırı Yağışlarda ve Taşkınlarda Olduğu Bildirildi. Sopa Dere de 180 Baş Büyük Hayvan Çiftliği Bulunan Tek İşletme Bulunuyor.
.
Vatandaşların Şikayetine Göre , Göletteki En Büyük Kirlenmenin ve Balık Ölümlerinin ,  Zaman Zaman Sopa Dereye Bırakılan Hayvan Pislikleri veyahut ta Gölet Etrafında Bulunan Meyvalıkların İlaçlanması ve İlaçlama Bittikten Sonra , İlaçlama Aletlerinin Gölette Yıkanması Veyahut ta İlaçların Yağmur Vasıtasıyla Gölete Karışmasından Kaynaklandığı İddia Ediliyor.
.
Geçen Sene de , 2014 Temmuz Ayında Yine Aynı Şekilde , Su Kirliliği ve Gölette Toplu Balık Ölümleri Olmuş ve Yetkililer Tarafından İncelemeler Yapılmış , Olay Yerel Basın ve Ulusal Basın da Geniş Yer Almıştı.
.
Belediye Başkanlığından Edindiğimiz Bilgiye Göre , 2014 Yılında , Büyük Baş Hayvan Çiftliği Sahibiyle Görüşülmüş , İşletme Sahibinin Gerekli Önlemleri Alması İçin 1 Yıl Süre Verilmişti. Geçen 1 Yıllık Süre Zarfında , İşletme Sahibinin Gübre Havuzu Yaptığı , Diğer Eksikliklerin Giderilmesi İçin de(Dere Kenarına İstinat Duvarı Yapımı gibi…)Zaman Verildiği , Eksikliler Tamamlandığı Zaman da , Ruhsatsız Olan İşletmeye ,Ruhsat Verileceği Öğrenildi. Gerekli İşlemlerin Tamamlanmadığı Takdirde , İşletmenin Kapatılması veya Tahliyesi İçin Gerekli Her Türlü Resmi İşlemlere Başlanılacağı Öğrenildi.
Çocuklarımızın Emaneti , İnsanlığın En Değerli Varlığı Doğayı Koruyabilmek Adına , En Önemli Değerlerimizden Suyumuzu Koruyabilmek Adına , Her Türlü Gerekli İşlemlerin Yapılacağı Belirtildi.
.
Su Analizi İle İlgili Sonuç Elimize Geçtiği Takdirde , Sonuçlar Gazetemizde Yayınlanacaktır.
.
HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

.

.