TÜRK KAHVESİNİN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

SEÇME KÖŞE YAZILARI
386 Defa Okundu

TÜRK KAHVESİNİN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

Türk kahvesi birçok insan için vazgeçilmez bir gelenek veya tutkudur. Dostlarla yapılan sohbetlerin, sabah keyiflerinin, gün içerisinde yapılan molaların en güzel yoldaşıdır Türk kahvesi… Türkler tarafından bulunan bir kahve hazırlama metodunun ismidir aslında Türk kahvesi. Dünya üzerinde telvesi ile sunulan tek kahve çeşididir. Kendine özel tadı, özellikle köpüğü, kokusu ve sunumu ile özgünleşmiş, gelenek haline gelmiştir. 14. Yüzyılın başlarında keşfedilen bu kahve, muazzam kokusu ve tadı sayesinde Habeşistan’dan tüm dünyaya yayılmayı başarmıştır. İlk bulunduğu zamanlar kahve meyvesinin kaynatılması şeklinde tüketilen bu içecek daha sonraları kahve çekirdeklerinin kavrulup, öğütülerek pişirilmesi suretiyle yapılmaya başlanmıştır. Gelelim Türk kahvesinin hayatımızda ki yeri ve önemine…

Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırır mı?

•Türk kahvesi içeriğindeki kafeinden dolayı metabolizma hızına olumlu etki eder. Bu özelliğiyle, kilo vermeye yardımcıdır.

Hamileler kahve içebilir mi?

•Kahvenin içindeki kafein, hamilelik sürecini etkileyebilir, bu da anne adayının sağlık durumuna göre değişir. En doğrusu, doktorunuza danışmak ve izin verirse kahve içmektir. Ancak, çeşitli kahve markalarında kafeinsiz kahveler bulunmaktadır, yine doktorunuza danışıp içebilirsiniz.

Kilo vermek için Türk kahvesi içerken neye dikkat etmek gerekir?

•Türk kahvesi içerken yanında mutlaka büyük bir bardak su içmek gerekir. Bu sayede, vücudun su ihtiyacı karşılanır ve kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisi artar.

•Zayıflamak ve sağlıklı beslenmek isteyenler, Türk kahvesine şeker eklemekten kaçınmalıdır. Sade Türk kahvesi, diyet ve sağlıklı yaşam için uygundur.

Türk kahvesi her zaman içebilir miyim?

•Sağlığımız için Türk kahvesi, kahvaltıdan veya öğle yemekten 1-2 saat sonra tüketmenizi öneririm. Sizlere önerim, geç saatlerde kahve içmeyin. Çünkü içindeki kafeinden dolayı uykunuzu kaçırır. Sağlıklı kilo vermede diyet ve spor kadar kaliteli uykunun da etkisi vardır.

Türk kahvesinin yanında lokum tüketebilir miyim?

•Miktarına dikkat edilerek, ara öğün yerine elbette tüketebilirsiniz. Benim sizlere tavsiyem, Türk kahvesi bazı kişilerde içtikten sonra, açlık hissini artırabiliyor. Bunu önlemek için kahvenin yanına çiğ badem, çiğ fındık, kuru üzüm, yaban mersini gibi kuruyemiş ve kuru meyveleri karıştırarak yarım çay bardağı kadar tüketebilirsiniz. Kişinin sağlık durumuna göre günde 2-3 fincandan fazla kahve tüketilmemelidir.

Türk kahvesinin sağlığa etkileri nelerdir?

•Günde 1 fincan kahve kalp dostudur.

• Kahvenin içeriğindeki antioksidan kalp sağlığına iyi geliyor. Araştırmalar düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılmasıyla kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

•Alman bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, düzenli olarak içilen günlük 600 ml ve üzerindeki kahve Tip-2 diyabete yakalanma riskini %23 oranında azaltıyor.

•Kafein içeriği ile birlikte spordan yarım saat önce içilen Türk kahvesi spor esnasında yağ yakımını artırıyor. Adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlıyor.

•En güzel faydası da ‘’ 40 yıl hatrı vardır.’’ 

Ayşe DURAN’ın kaleminden…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
10 × 13 =