ÜLKE BİZLERE , BİZLERDE ALLAH’A EMANETİZ

A.BORAN İLE BAŞ BAŞA
285 Defa Okundu

.

Doğusuyla , Batısıyla , Kuzeyiyle , Güneyiyle , insanlık olarak hepimiz büyük bir aileyiz. Hz. Adem ile Havva anamızın çocuklarıyız. Bizleri yoktan var eden , hilkatte eş , dinde kardeş kabul eden hayat nimetlerini bizlere sunan yüce Allah’a , sayısız şükürler olsun. Her insan saygındır , mükerremdir ve özeldir. Dili , dini , cinsiyeti , rengi ve milliyeti özellikleriyle , her insanın malı , canı , şerefi ve malının dokunulmazlığı , özeli vardır.
Rabbimiz bizleri konuşma , görme , işitme yetenekleriyle donatarak yeryüzünün imarıyla marifetli kıldı. Aynı toprağın üstünde , aynı gök kubbenin altında bir arada ve insanca yaşama imtihanına tutuyor. İçinde yaşadığımız alemi bize , bizi de birbirimize emanet etti. Birlikte yaşama konusunda zaman zaman sıkıntıya düşebiliyor , etnik köken , dini inanç ve meşrebi farklılıklar konumlarında , hele hele siyasi görüşler konularda birbirimize tahammülsüzleşerek , hak , adalet konularında dikenli diller kullanılmakta ve bildiğimiz , bu olmassa olmazlarda ayrımcılık yapılabiliyor. Oysa zamana ve insanlara olan kızgınlıklar , bizlere doğruluktan hele hele ADALET’ten uzaklaştırmamalı. Çünkü , kul hakkına girer ki bunun telafisi mahşere kalır. Her gün merhamet , şefkat ve doğruluğun yerini dargınlıklar yani ayrılıklar alabiliyor.
Dost ve kardeş olmak varken , içtenlikle samimiyet varken , neden ayrılık neden riyakarlık ve neden yalakalık yapılıyor. Gösterişe teslim olmak , nefsimizin esiri olmak , medeni olarak bizlere asla yakışmaz. Darılma , küsme , küfür ve yemin ACİZ İNSANLAR’ın sermayesidir.
Her ailenin içinde bile yer bulabilen kırgınlıkları , ağacın kurdu içinde olur dememeliyiz. Çünkü KARDEŞ demek KARINDAŞLIK demektir. Eeee , aynı karından doğmaya yakışır mı olumsuzluklar. Büyükler örnek olmalı , ezmek , üzmek , hor görmek ve ötekileştirmek kaldırılmalı , güler yüz  gönül birliği samimiyet bizlere sevgiyi çiçek , saygıyı bayrak yapmalıdır. Samimiyet ve vefa var olma beraber olma rehberimiz olmalıdır.
Kerim kitabımızda “Eğer Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şeyler de sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı” buyrulmaktadır. Peki her şeye rağmen dünyayı daha güzel yaşanabilir hale getirmek zor mu gerçekten..?
Dürüstlük , adalet ve sabrı hayattaki tüm zorlukların mihveri yapmak , saygıyı , nezaketi , merhameti  benimsemek , yüreklerde sevgi ve şefkat üretmek hayallerdeki yeniliklere sahip olmak için daha mı zor , asla daha da saadet ve başarılar getirir.
Kin ve nefret duygularını , hırs ve intikam arzularını yok etmek , atomu parçacıklara ayırmaktan daha mı zor. Kardeşlik , arkadaşlık yüreklere sevgi ekmektir. Muhabbet , şefkat , samimiyet ve doğruluk üretmektir. Geliniz , Peygamberimizin sahip olduğu ve ümmetine öğrettiği bu kardeşlik ile birlikte yaşama , üretme ve paylaşma ahlakını hayatımızın akışına yansıtalım.
Çevremizdekilere uzatalım. Gülü verelim ve gözlerimize bakarak gülüverelim. Böylece biz gülümseyelim ki , hayat bize gülüversin. Hz. Mevlana’nın buyurduğu gibi “Ya olduğumuz gibi görünelim , yada göründüğümüz gibi olalım“. Eğer paylaşmasını bilirsek , dünya bize yeter insanlık ve hayat güzellleşir. C.Allah’ın nimetleri , bize yeter de artar bile. Uzatın ellerinizi , lütfen geç kalmayın. Şu bir kaç günlük dünyayı , daha yaşanır daha bereketli ve güzelleştirelim.