UMRE İÇİN KUTSAL TOPRAKLARA

A.BORAN İLE BAŞ BAŞA
365 Defa Okundu

.

21 Şubat 2019 Perşembe akşamı , yatsı namazını mütakiben , kapalı pazar yerinde düzenlenen Umre uğurlaması programında , İlçemiz Müftüsü sayın Mustafa Korkmaz yönetiminde , İlçemizdeki camilerdeki bazı hocaların katılımıyla hayli kalabalık uğurlamaya gelen vatandaşlarımızın da katılımlarıyla , adeta hacı adaylarının uğurlanmaları gibi anlamlı bir tören sonrası , Sıla Turizm yönetimi ile , İbrahim Orta ve Harun Uslu yönetimleri ile İstanbul’a yola çıkıyorduk.
Sevdiklerimize , uğurlamaya gelenlere , aile mensuplarımıza , oğullarımıza , gelinlerimize , kızlarımıza , damatlarımıza , torunlarımıza ve büyüklerimize , el sallayarak yola çıktık.
İçimizdeki kutsal topraklar yolculuğu , sevinç heyecanları ile sabahın seherinde İstanbul’daydık. Yolculuğumuz için gerekli olan saat 04:00’da İstanbul / Atatürk Havaalanındaydık.
Sabah namazlarını kıldığımız havaalanı mescidinde  ihramlarımızı kuşandık. Kontrollerini yaptıktan sonra dualarımızı yaparak yolculuğumuza hazırdık artık. İhramları giymemizin sebebi , uçak yolculuğumuzda Mikat sınırlarına gireceğimiz için ihram gerekli olduğu gerçeği ile artık Cenab-ı Allah’ın çağrısına uyarak merakla 11:50’de uçağımıza binmiştik. Mekke de havaalanı olmadığından , Cidde havaalanına indik akşam oluyordu.
Cidde havaalanında , Suudi Arabistan’a misafirdik. Tanzim edilen otobüsle Mekke’ye gitmek üzere tatlı telaşımızla yola koyulduk. Şişe mahallinde  yol kenarında Mira Otel önünde durduk. Mekke’deki konaklama yerimiz. Oda numaralarımızı belirten aynı zamanda kapı açmada kullanılan kartlarımızla Mira otelinin 10. katındaki odalarımıza yerleştik.
İhramlı olmamız sebebiyle , Kabe’ye gitmemiz gerektiğinden , otelin otobüsüyle Kabe’ye ulaştık. Karşımıza büyük bir saat çıktı. Biz hanımla 25 Kasım 2007 tarihinde Hac için geldiğimizde bulunmayan saat , 601 metre yüksekliği ile dünyanın 2.en yüksek binasının tepesinde görülüyordu. 250 kg. altın harcanarak yapılan saatin çapı 45 metre , Yelkovanını büyüklüğü 22 metre , Akrep’i 18 metre olup , 18 km. mesafeden okunan saat muhteşem görünüşü ile Kabe’ye gelenleri karşılıyormuş gibiydi adeta. Saat kulesi ile ilgili bilgileri tadil edilerek Müze olarak hizmete giren Peygamberimiz Hz. Muhammed A.S. mın evini ziyaretimde yetkililerden aldım.
Hocalarımız İbrahim Orta ve Harun Uslu görevlerinde hem bilgili , hem başarılı ve en önemlisi samimiydiler. Her sabah teheccüd namazı ve sabah namazı için ekibi hazır ettiler. Her zaman duyurulmuştur ki , Hac Arafat demektir , yani Kurban Bayramının arefe günü Arafat’a çıkılır , ibadetler yapılır. Müzdelife’de vakfe duası yapılır. Mina da Türkiye’mize ayrılan 4.katta , ilk gün 7 adet taşla , şeytan taşlanır. Veee taş – baş – traş ile ihramdan çıkılır. Bayramın 2.günü 7×3 : 21 taş , yani 3 şeytana 7 şer taş , Bayramın 3.günü de 7×3 : 21 taş atılarak Hacı olunur. Küçük , orta  ve büyük (temsili) şeytanlara 21+21+7 :49 taş atılarak görev tamamlanmış olunur.
Biz umre , yani gezi ziyaret için kutsal topraklara gittiğimiz için , şeytan taşlama , Müzdelife de vakfe ve Arafat’a çıkış yapmadık. Ancak program dahilinde hocalarımızın ve Sıla turizm Mekke temsilcisi hoca’nın refekatları ile Arafat’a ziyaretimiz Adem peygamberimizle , Havva anamızın sürgün dönüşü Arafat’ta buluştukları yerin temsili yerini , Müzdelife’yi , Hudeybiye , Küfe , Cin Mescidi , Cennet-i Mualla mezarlığını , Hira Nur ve Sevr Mağaralarını ziyaretler ve Cidde gezimizle de , Kısas Camii’ni Havva anamızın kabrinin olduğu mezarlığı gördük. Kısas Camii’nin bu ismi almasının nedeni, Suudi kurallarında idamın baş kesilerek yapıldığı yer olması sebebiyledir. Mekke’de umrelerimizi , ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra 486 km. uzaklıktaki Medine’ye gitmek için yola koyulduk. Hz. Meymune anamız kabrinin yanından geçerek , Bedir savaşlarının yapıldığı yere gittik. Şairin “Bedir’in arslanları ancak bu kadar şanlı idi” dediği savaş alanlarını , açılan kuyuları ve Bedir Şehitliğini gezdik. Çok yalnız , çok bakımsızdı buralar. Hep gezi ibadet konumlarından bahsederken ekibimizi ifade etmemiz gerekir. Çok genç , çok diri ve adeta yürekten samimi , yardımlaşmayı adeta ibadet kabul eden güler yüzlü bir ekiptik. 
Büyük bir bölümü Terzialan’dan olan ekibin , Sakarya’dan Hasan Yavuz , Suat Kayan , Ömer Taş , İbrahim hoca ve eşleri , gelinleri , kızları katılmışlardı. Hepimiz aynı yerdenmiş gibi adepte olmuştuk. Sahi bir de İstanbul’dan Emrullah , eşi Selma ve oğlu Mücahit Yazar’da ekibimizin güzide kişileriydi.
Samimiyetle belirteyim ki , bizler yaşlı olduğumuz için ve bacaklarında rahatsızlık olan herkese , hepimiz yardımcı oluyorduk. Ne yalan söyliyeyim , benim hanıma yardımlarını unutulmaz Umre Hatırası olarak hep hatırlayacağım.
Medine’ye ulaşarak otele yerleştikten sonra , Mescid-i Nebeviye namazlarımızı eda etmeye koştuk. Peygamberimiz Hz. Muhammed A.S. eşleri Ayşe anamızın evi olan Mescid-i Nebevi 1.000 m² , yani 100 dönümlük alana sahip muhteşem bir ibadethane. Hele içinde bulunan Ravza-i Mutahhara yani Cennet bahçesi (yeşil halı) da namaz kılmak o kadar meşakkatli ama insanın kendini Cennet’te hissedebileceği engin özelliklere sahip olan yer. Zaman zaman ibadetler yapabildik. Kabirleri içeride yan yana olan Hz. Muhammed A.S. Ebubekir Sıddık ve Hz. Ömer-ul Faruk’u selamlayıp buralardan selam yollayan eş ,dost , akrabalarımızın selamlarını ilettik. Aynen Kabe’ye ilettiğimiz gibi , Sefa’ya , Merve ‘ye ve Mescid-i Haram’a ilettiğimiz gibi.
Cennetül Baki , Kuran Müzesi ve Hurma bahçelerini gezip , Osmanlı Mescidi , Tren Garı , Bulut Mescidi , Hz. Osman Mescidi ,  Uhud Dağı ,Hz. Osman’ın kuyusu , Kıbleteyn Mescidi , 2 kıbleli mescid(2 kıbleli camii) 7 Mescitler , Küba Mescidi…
Ziyaretlerimiz neticesinde , her tatlı rüyalardan uyanırcasına , 13 Mart 2019 sabah 03:30’da otelimizden ayrılarak eşyalarımızı koyduğumuz otobüs ile Medine havaalanına geldik.
Benim özüm – sözüm bir olduğundan , becerebildiğim kadarı ile ifade etmeye uğraştığım bu satırları ve Umre Arkadaşlarımı unutmamak şerefiyle , Çan’ımıza ulaştık.  Dahaa…..!!!…diye soracak olursanız , elbette dahası var ama anlatılmaz yaşanır.
Saygı ve selamlarımla Cenab-ı Allah’ın her arzulayan buraları görüp ibadetlerini yapabilmeleri dualarımla , Umre arkadaşlarıma teşekkürlerimle , selamlar olsun. O kutsal yerlere , Kabe-i Muazzamaya , Mescid-i Nebeviye ve kısaca kutsal topraklarımıza…
MESCİD-İ NEBEVİ HAKKINDA KISA BİLGİLER 
100 dönüm yani 1.000 m² ibadet yeri ,  tanesi 80 ton olan raylı açılıp kapanır 27 adet kubbesi , 1.000.000 kişi namaz kılabiliyor , 100 kapısı bulunan Mescid-i Nebevi’ye giriş kapısı  Bab-üsselam kapısıdır. 7 imam , 12 müezzini ve 5.000 çalışanı olan , 12 yürüyen merdiveni , 10.000 den fazla abdest alma çeşmesi , 10 minaresi olup , 30 km. den ışıkları görülür. Peygamberimizin kabri üzerindeki Yeşil Türbe’si Cibril Kapısı denen Cebrail A.S. kapısı , Ashab-ı Suffe ile yücelen , mükemmel bir ibadethane.
NOT : Dahası olan bilgiler envanter niteliğinde olup , küçük detaylara girmedim.
Hepinize selam , saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Başka bir yazımda buluşmak üzere , Allah’a emanet olun…
Ahmet BORAN/Nisan 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
5 × 30 =