YAĞIŞ VE FIRTINAYA DİKKAT

GENEL HAVA DURUMU YAŞAM
639 Defa Okundu

.

YAĞIŞ VE FIRTINAYA DİKKAT

 

Çan Kaymakamlığı , İlçe Tarım Müdürlüğü ve Orman Müdürlüğü , İl , İlçe ve Köylere göndermiş olduğu yazı ile(afet önlemleri başlığı altında) vatandaşlarımızı ve çiftçilerimizi ,yağış ve fırtınaya karşı uyardı. Meteoroloji ve Afad ise günler önceden , rüzgar ve fırtınaya karşı tedbir alınması yönünde uyarılarda bulunuyor. Belediyeler de cep telefonlarına göndermiş olduğu mesajlar ile vatandaşları uyardı. Bu arada , Çanakkale de her pazar günü kurulan pazar – pazarı nın kurulmayacağı açıklandı.

Çan Kaymakamlığı , İlçe Tarım Müdürlüğü ve Orman Müdürlüğünün yayınlamış olduğu ve halkımızı uyardığı yazı şu şekildedir;

 

İlimiz ve İlçemiz 30 Eylül 2018 Pazar günü meydana gelebilecek kuvvetli yağış fırtınaya karşı önleyici tedbirlerin alınması gerekmektedir. Yağışların , 100-120 km/saate ulasması , meydana gelebilecek yagışların da 75 kg/m² ve üzerinde olması beklenmektedir. Oluşabilecek zararların önlenmesi ,vatandaşlarımız ile üreticilerimizin can ve mal kaybı yaşanmaması için aşağıdaki tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bilgilerinize rica ederim.

 

ÜRETİCİLERİN YAPABİLECEĞİ TEDBİRLER ;

1-) Açıkta bulunan balya samanı ve yem bitkisi balyalarının uygun yerlere taşınması.

2-) 30 Eylül 2018 Pazar günü özellikle öğle saatlerinden itibaren küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kesinlikle dışarıya bırakılmaması , dışarıdaki hayvanların uygun yerlere alınması;

3-) Taşkın meydana gelebilecek dere yataklarında bulunan hayvanların , sel baskınına karşı tedbir alınması;

4-) Sera sahiplerinin , ürün ve seralarını koruyucu önlemleri alması;

5-) Hasadı yapılmış meyve , sebze ve hasat zamanı gelmiş ürünlerin toplanarak depolara alınması;

6-) Arıcıların , arı kovanlarını uygun yerlere nakledilmesi;

7-) İl ve Köy dışlarından gelen mevsimlik işçilerin zarar görmemesi için okul , düğün salonu gibi korunaklı yerlerde konaklatılmaları gerekmektedir.

KAMUOYUNA DUYURULUR                                                

Belma TÜRE

İlçe Müdürü

 

29.09.2018  de yayınlandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir