YAMAN SOKAK İFTARI YAPILDI

GENEL YAŞAM
57 Defa Okundu

.

YAMAN SOKAK İFTARI YAPILDI

Hacı İbrahim BODUR caddesi ve Yeni Camii Mahallesi Yaman Sokak sakinlerinin birlikte yaptığı , mahalle iftarı , 23.05.2018‘de gerçekleşti.

Belde korucusu ve Davulcusu Mehmet KOSA‘nın patlatmış olduğu iftar topu ile oruçlarını açan yüzlerce kişi , aynı sofrada buluştu.

Yaklaşık olarak 1.000 kişiyi buluşturan iftar programı , 2.nolu yeni camii imamı Mustafa DUR hocanın yaptırmış olduğu dua ile sona erdi.

Geçtiğimiz yıllarda , belde meydanında yapılan iftar programları , bu sene yerini mahalle iftarlarına bıraktı. Her ne kadar belde meydanında iftar programı yapılsa da , sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Beldemizdeki diğer bir değişiklik ise , yıllardır , hatta yüzyıllardır devam eden , eskiden köy kahvesine , şimdilerde ise belde kahvesine sofra çıkarma ( yemek çıkarma ) geleneği neredeyse kaybolmak üzere. Bitti desek daha yerinde olur ama , yine de bir kaç hayırseverin bir kaç akşam yemek çıkardığını biliyoruz. Bir liste tutulur , kim hangi akşam kahveye sofra çıkarmak istiyorsa , ismini yazdırırdı. Bu sene maalesef bir kaç kişi dışında yazılan olmadı. Beldeye gelen misafirlerin veyahut seyyar satıcıların iftardan mahrum kaldıklarını üzülerek görmekteyiz. Bu güzel geleneğin kaybolması bizce üzücü vede düşündürücü. Lütfen bunu bir kez düşünmeyi öneriyoruz.

19 Mayıs’ta , Hasan BAĞCI Sokakta yapılan mahalle hayrı , 20 Mayıs’ta Dörtka Mahallesinde , bugün 23 Mayıs’ta Yaman Sokak’ta yapılan iftar programıyla devam etti. Devamında ise , 26 Mayıs’ta ,  Belde meydanında 6. kez yapılacak olan ve geleneksel hale gelen ve Çakmakçayır mahallesi muhtarı Turhan ÇETİN ve gönüllü arkadaşları tarafından organize edilen iftar programı , sonrasında 27 Mayıs’ta Çevre Caddesi  ve Körkuyu mahallesinde yapılacak olan iftar programı , 8 Haziranda , ilk defa hizmete girecek olan ve  yeni kapalı düğün salonunda yapılacak olan Terzialan Belediyesi iftar programı ile iftar programları devam edecektir. 

GAZETE TERZİALAN olarak , yapılan tüm hayırları , iftar programlarını , Allah en güzel şekilde kabul ve makbul etsin ve bayrama ulaşabilmeyi hepimize nasip etsin diyoruz.

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir