YOL HEDEFE ULAŞTIRANDIR

A.BORAN İLE BAŞ BAŞA
1.137 Defa Okundu

.

Ne kadar yer değiştirsek te , aynı Gökkubbe nin altında kalacağız. Çünkü yüce yaratanımız , yarattıklarını açıkta bırakmayacaktır. Adalet , Rabbimizin her doğan yeni nefes sahibine en gerekli , en değerli hediyesidir.
İnsanlık kurallarla , ifadelerle süsler hayatı. Eşitlik , kuvvetli olmak gibi süslü kelimelerle hayatın yaşanırlığıyla özlenişi olur. Halbuki insanoğlu , ne kadar imkan , güç , para ve maddiyat sahibi olursa o kadar gerçeklerden uzaklaşıyor. Adalet altı harfli bir ifade tanımı değil , insanlık denen var olma sebebimizin en büyük varlığıdır.
Öyleyse , Adalet dağıtımında bize verildiği yani Rabbimizin ikramı kadar olması mümkün değilse de şükredebilmemizin ifadesindeki gibi Hazreti Ömer’in terazisinin hassaslığı baz alınarak , insanlığımızın terazisi ile paylaşmalıyız. 
Başarılı olabilmenin sırrı , insanın kendisini başkaları ile değil kendisiyle kıyaslamasıyla olacaktır. Yarışlardaki hedefler gibi her merhale başarıya ulaşabilmek için aşılmalıdır. Kazanmak için inanmak ve gayret etmek yeterli olacaktır. 
Çünkü yarınlar yorgun ve bezgin insanlara ait değil , rahatını terk edebilen gayreti , inançlı , mert insanlara aittir. İnsanoğlu ne yaparsa yapsın yine de pişman olarak ölecektir. Ya yaptıklarından yada yapamadıklarından dolayı. Unutmamalıdır ki , tevazu insanı yüceltir , kibir ise insanı alçaltır.
Dünkü güneşe güvenerek çamaşır yıkanmaz. Çünkü dünkü güneş batmıştır. Sabah doğacak güneş Allah’ın takdiridir.
Günümüzde geçen bazı değerler bizi hayatta tutan bağlardır. Sadakat , doğruluk  , ihanet  yada Milliyetçilik gibi. Benim hayat felsefemin ilk basamakları G8 kuşağı ifadesinde kendini bulan Milliyetçilik zirvesidir. Ama en anlamlı , en gerçek  Milliyetçilik vatanını en çok sevmektir ve “görevini en iyi yapmak” işte budur vatanını , milletini sevmenin anahtarı , budur ifadelerin ifadesi…
İnsanların derecelerini Adalet , Tevhit ve Meşveret ifade eder. Çile ağlamakla bitmez , başarmaya varan çalışmalarımızla ve sabır ile biter. Zira sabır her kilidi açabilecek anahtar , her çileyi çözüp atabilecek irade ışık ve samimiyettir.
Kalktın yola  koyuldunsa yürü , kimim var deme , ayaktaş aramaya uğraşma , sana Rabbin yeter. İnancım odur ki , Rabbimize ulaşmak ve bu dünyada başarılı olabilmemiz için cebimizde rakam , işimiz de makam olması yeterli değil , gönül alıp , gönül vermek en güzel kitaptır. Hamayları süsleyen mermer olmaya özenmemek , toprak olup bağrımızda güller açmasını yaşayalım , yaşatalım. İnanın hiç te zor değil ben başardım , sizde başarırsınız , inanmak yeter…
AHMET BORAN
Emekli Bankacı
Mart 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir