YOLCU TAŞIMA ÜCRETLERİ

EKONOMİ GENEL GÜNCEL HABER İLANLAR
175 Defa Okundu

MİNÜBÜSLERİN YOLCU TAŞIMA ÜCRETLERİ YENİDEN BELİRLENDİ

24.09.2014 Çarşamba Günü Terzialan Belediyesi Toplantı Salonunda Biraraya Gelen Taraflar, Terzialan-Çan Arası Yolcu Ücretlerini Tekrardan Belirlediler.

Terzialan – Çan Arasının 3.00 TL Olması Üzerine , Vatandaşlardan Gelen ”Yolcu Ücretleri Yüksek” Şikayetleri Üzerine , Taraflar Biraya Gelerek, Yolcu Taşıma İle İlgili Sorunlar ve Yolcu Ücretleri Masaya Yatırıldı ve Bazı Ücretlerde Değişikliklere Gidilerek Karara Bağlandı.

Toplantıya ;

Terzialan Belediye Başkanı Tuncay GÖYMEN,

S.S. 36 Nolu Terzialan Birlik Koop. Başkanı İlhan CEYLAN,

Çan Şöförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cemali ERGİN,

Karakoca Köyü Muhtarı Enver KEÇİLİ Katıldılar.

YOL  ÜCRETLERİ  İLE  İLGİLİ  ALINAN  KARARLAR;

Terzialan – Çan :(Yolcu) 3.00 TL. — Öğrenci:2.00 TL.
– Terzialan – Karakoca: 1.50 TL.
– Karakoca – Çan : (Yolcu) 2.25 TL. —Öğrenci:1.50 TL. Olarak Belirlenmiştir.

Alınan Kararlar 01.10.2014 İtibariyle Yürürlüğe Girecektir.
Belirlenen Fiyatlar 2015 Yılı Sonuna Kadar Geçerlidir.
Yaz Sezonunda da Öğrenci Tarifesi Devam Edecektir.
Bundan Sonraki Fiyat Artışlarında, Terzialan Belediyesinin ve Çan Şöförler Odasının Görüşü Alınarak Yapılabilecektir.
Minübüs Abonelik Ücretleri Henüz Netlik Kazanmamıştır.

Terzialan – Çan Arasında 11 Adet Minübüs İle Hizmet Verilmektedir.

Gazetemizi Bilgilendiren Terzialan Belediye Başkanı Tuncay GÖYMEN‘e ve S.S. 36 Nolu Terzialan Birlik Koop. Başkanı İlhan CEYLAN‘a TEŞEKKÜR EDERİZ.


DSC_0008

23 thoughts on “YOLCU TAŞIMA ÜCRETLERİ

 1. Oralar buralar şöyle çalışmış böyle çalışmış derdimiz bu değil. Kanun ve nizam neyi erektiriyorsa o yapılıyor. Sen ispatsız desteksiz eleştirdiğin için karşı çıkıyorum. Yasak hemşerim siyah plakayla YASAK bak kocaman yazıyorum. Bu sorunun düzelmesi için şu anda zaten uğraşılıyor. Gelelim üsluba, benim bir adım var en azından, üslubu beğenirsin beğenmezsin. Sende o da yok.

 2. Siyasi görüşüm var yok, evet bende koyu bir AKP taraftarıydım. Ama biz küçük bir belde de yaşıyoruz. Takım tutar gibi parti tutmaya ihtiyacım yok. Ben sadece Terzialan için faydalı olabileceğine inandığım bir kişiye oy verdim. Partisi çok ta önemli değil. Evet öyle körü körüne bir partiye bağlı değilim. Chp ye bile oy verebilirim. Benim buradaki takıntım senin eleştirmen değil.
  1-Kaçak güreşmen, adını bile yazamayan biriyle muhatap oluyorum. Bu kötü bir durum.
  2-Herzaman yaptığın gibi bilip bilmeden yazıyorsun, o saydığın yerler beyaz plakayla çalıştı. Siyahla çalışanlar bizimde zamanında çalıştığımız gibi belli dönem idareten çalıştılar.
  3-Zaten açıklamalarımı okumuyorsun, eğer okusan beyaz plaka için uğraşıldığını anlarsın. O belge için uğraşılıyor güzel kardeşim.
  4-D4 belgesi var yok bilemem diyorsun da, niye bilmediğin konu hakkında isim bile veremeden eleştiri yapıyorsun. İsimsiz sallamak kolay oluyor sanırım.
  Neyse fazla uzatmayalım. Kanun belli nizam belli, mutlaka gereken yapılacaktır. Ki yapılıyorda.

  Selametle.

 3. V…. KARDEŞİME CEVAP:
  1-D4 belgesi var veya yok bilemem Biga ilçesine bak.30 marttan önce (balıklıçeşme,gümüşçay,kozçeşme,yeniçiftlik)gibi beldeler yolcu ve öğrenci taşımacılığı yapıyordu.Halen bazıları muhtarlık adına yapmaktadır.
  Çanakkale civarında umurbey,intepe,kumkale gibi beldeler yapıyordu.Bazıları halen muhtarlık adına yapmaktadır.
  Yenice hamdibey beldesi yapmaktaydı.
  Sonuç demek ki bu belgeyi alıp yapabiliyorlar.

  Şimdi diğer bir konu senin siyası kimliğin yok.Önceki dönem akp şimdi mhp gelecekte de chp olabilir sanırım.Bu takım tutmaya benzemez siyaset siyasi görüşün yanar döner.
  Benim eleştirimi haklı yada kaksın bulursunuz hatalarımı sana göre doğrularım vardır yanlışlarım,katılırsın katılmazsın.Benimde kendime göre doğrular vardır.Eleştiri uslubun tamamen cocukça işkembe den atmalar falan boş laflar.
  Bu konuyu kapatalım.Ben eleştirimi kişisel olarak yapmıyorum ortaya yapıyorum anlarsan tabi ki.
  Gelelim diğer konuya şu an ki belediye başkanı önceki dönemin 5 yılda yaptığını 5 ayda yaptı.Gayet çalışkan ve dürüst.Bazı eleştiriler olacak ki doğruları veya yanlışları görecek.Sonuçta bende şu an ki başkanı destekledim destekliyorum taaa nereye kadar yanlışları artarsa kişisel desteğim sona erer.
  Konumuz minibüs fiyatları ile ilgili dışarı çıkmamak lazım diyorum konunun….
  Benim bu konuda görüşümü daha önce yazdım katılırsınız veya katılmazsınız.Bana göre yanlışlık olduğu kanaatindeyim.Minibüsçülerin kollandığı ve gözetildiğini düşünüyorum daha önceki yönetimlerde olduğu gibi olayın özeti bu değerli kardeşim.
  Kalp kırmaya hırçın davranmaya gerek yok..Saygılarımla.

 4. Karayolu Taşıma Yönetmeliğine ulaşmak çok zor değil isimsiz kardeşim ( ali veli )
  Burada öyle işkembe-i kübradan sallamakla maalesef olmuyor. Kalede hep Yaşar yok, yemiyor bunları.
  Gelelim yönetmeliğe, bu yönetmeliğin 24. maddesi, 1.fıkrası, 13 nolu alt bendine göre;belediyelere ait toplu taşıma araçları, D4 yetki belgesi alamadığı için, belediyenin resmi plakalı araçları ile taşımacılık yapması yasak. Yolcu ve servis taşımacılığı yapmak isteyen belediyeler, şirket eliyle bu işi yapabilecekler. Bunada il trafik komisyonu karar verecek. Yukarıdaki başkanın açıklamalarını da okursan eğer ne için uğraşıldığını anlarsın. beyaz plaka vs.
  Öyle at kalede yaşar var babında araştırmadan sallarsan, birde isim koymadan eleştirirken dikkat edeceksin ki yaş tahtaya basmayacaksın.
  Hadi güzel kardeşim,
  Selametle

 5. İsimsiz Ali Veli,
  Şöförler bildiğim kadarıyla çıktı. Bir araştır istersen. Site kurulduğundan beri ben yazmaktan bıktım, isimsiz kahramanlar bıkmadı. Yahu niye yazmazsınız adınızıda burada ahkam kesersiniz. Bak yazdıklarını eleştirmiyorum, haklı olduğun yerler var. Lakin niye rumuz arkasına gizlenirsiniz bunu çözemiyorum. Bak ne güzel eleştirmişsin. Niye bu işlerden isim vermekten korkuyosunuz.

 6. Şunu belirtmeyi unutmuşum..Türkiye’de 1 yıllık enflasyon yaklaşık %10 civarı gelen zam ise % 20 dir.

 7. hiç olmazsa çalıp çarparak durmak yok yola devam demiyoruz. iyidir kasis iyidir. arada bir zıplarsın, hem ne güzel bak silkelenmek iyidir arada.

 8. Belediye ticari bir şirket veya kuruluş değildir.Belediyenin asıl amacı halka hizmet etmektir.Bir kalemden kar eder bir kalemden zarar eder.Amaç halka hizmet olunca durum daha farklıdır.Otobüs taşımacılığından zarar eder su geliri veya emlak gelirlerinden ve benzeri kalemlerden kar eder.Yolcu taşımacılığın özel sektöre bırakılması hiçbir belediyecilik hizmetleriyle bağdaşmaz örneği yoktur.
  Terzialan birlik minibüsleri hatlarının satış fiyatları 120 -150 bin gibi fahiş rakamlarda gayet iyi talep görmektedir.Neden bu rakamlar anormal değil mi?bana göre anormal.Hattı satın alan kişi şöfor tutuyor 800-900 tl gibi rakamlara..kendisine temiz olarak 1.OOO ile 1.500 TL bıraktığını herkes bilmektedir.Bu rakam iyidir.Şöyle kıyaslayalım Çan da bir daire alsanız minibüs fiyatına kiraya verseniz 400-500 tl getirisi vardır.Minibüse yatırım daha caziptir her koşulda zaten olmasa idi bu kadar rağbet görmezdi.
  ikinci konu ise otobüsler hattan çekildi bu otobüsleri kullanan personeller çalışmaya devam etmektedir.Bu konuda irdelenmesi gereken bir konu…madem kar zarar ilişkisi gözetiliyor.
  üçüncü konu ise Çan’a bir aileden 2 veya 3 kişi her gün gidiyorsa Çan da kirada olmak daha cazip hale gelmektedir.Beldemiz bu yüzden epey göç vermektedir.Bunun getirmiş olduğu belde esnafına zararını gözetmek daha iyi olacaktır.
  Bana göre belediyede çok fazla personel istihdam edildiğini görmekteyim.Sonuçta ufak bir beldeyiz.Yapılacak olan işler için taşeron kullanılması çok daha az maliyet getireceği kanaatindeyim.Bir işçinin sigortası diğer maliyetleri daha yüksek olmaktadır.
  Belirtmiş olduğum konularında dikkate alınarak değerlendirilmesinin daha mantıklı olacağından eminim.
  Saygılarımla…

 9. BOŞUNA UĞRAŞMAYIN.SU YOLUNU BULUR GİDER….SABREDECEKSİNİZ KARDEŞİM.SIRAYLA HER ŞEYE ÇÖZÜM BULUNUR.BİR ÖNCEKİ DÖNEMİ ÇABUK UNUTTUNUZ HERHALDE….

 10. Bir hatırlatma daha şeçim kitapçığı”26-TERZİALAN BELEDİYESİ ULAŞIM İŞLERİ —ÖĞRENCİLERİMİZİN MAHALLE ARALARINDA TAŞIMA İŞLEMİNİN YAPILMASI/DEVAM ETTİRİLMASİ”

  Başka söze gerek yok.Sonuç komple kayboldu gitti.Kasise devam….

 11. kopyala yapıştır yapmadan eyjafjallajökull” yazabilir misin. Çok yazmışsın ama kopyala yapıştır yaptığın kısımdan başka bir şey anlamadım. Yukarıdaki ismi de sallamadım izlanda da bir yanardağdır.
  Gelelim sorununa niye Çan Belediyesi kardeşim. Bak yukarıda anlattık, sorunun çöüzümü için uğraşıldığını söyledik. Kalkmış Çan Belediyesinden bahsediyorsun. Neyse derdin belli ama cevap verelim. Belediye de şu anda dün itibarı ile 1 şöför var. Kasislerle sorunun ne bu arada? Hızlı giden araçlar, motorlar, senden birine hayvan insan farketmez zarar verse hoşnut olur musun? Ha yüksekliği tartışılıp eleştirilebilir. Buna eyvallah. Bahanelerle sonuca varılmaz demişssin. Bahane üretmedikki sadece çözüme kavuşturulması için çalışıldığını belirttik. Üzerine basarak söylüyorum ama anlamak istemiyorsan sorunu kendinde aramalısın. Taşımacılık bugün başlayan yada bu dönem başlayan bir sorun değil diyoruz bağıra bağıra. Ve bu konuda resmi adımları atılıyor diye söylüyoruz. Gerçekler acı söyler falan demişsin. Bende diyorum ki acılar gerçektir. İşte bu gerçeklere( sorunlara ) çözüm için uğraşıldığını belirttik.
  Selametle.

 12. V….. KARDEŞİME…Gerçekleri saptırmayalım..”Başkanımla konuştuğumda işin başka ve çok ilginç bir boyutunun daha olduğunu öğrendim. Tüm belediye personeli otobüsler yüzünden mahkemelik evet yanlış okumadınız mahkemelik. ” BUNUN NEDENİ NE…herkes biliyor seninki bahane…T.C.de fiyatları odalar belirler….Belediyeler değil…..İşiniz zor ama inşallah Halledersiniz beyaz plaka işini o zaman yine görürüz.Belediyede kaç şoför var..Çok tasarrufçusunuz ya…Birde son zamanlarda yollara kasis yapma furyası başladı….Yapın gitsin her metreye bir kasis..Gidin sorun bakalım Çan Belediyesine GÜNGÖREN KÜMESİ öğrencilerini şehiriçinde kim taşıyor.Bahanelerle hiçbir zaman sonuca varılmaz……..Gerçekler acı söyler…..

 13. ben her gün özel aracım ile çan’a ulaşım yapmaktayım. bu durumdanda açıkçası pek hoşnutta değilim. çalışma saatlerime uygun bir işçi servis yok.Bunun yanında 2 tane çocuğumda ilçede öğrenim yapmakta. toplu taşımanın cazibesi olsa keşke ama maalesef.
  günlük 2 öğrenci ve benim yol masrafım 16 tl.aylıkyaklaşık 384 tl para eder ki bu kadar yakıt tüketimim yok açıkçası. özel araç ile gitmek lüks gibi görünsede şu şartlarda çok daha avantajlı. yukarıdaki yorumların birinde zam sebebi insanların özel araçları ile çan a gittiği hakkında gibi geldi.3 değil 5 olursa özel araç kullanımı dahada cazip olur.

 14. Araştırıp buradan bilgi vereceğimi söylemiştim. Şimdi Belediye Başkanımız Sayın Tuncay GÖYMEN’le yapmış olduğum görüşmenin detaylarını ve onun söylediklerini kelimesi kelimesine buradan aktarıyorum;
  Biraz uzun olacak ama zaman ayırıp okuyabilirseniz gerçekleri öğrenmeniz açısından faydalı olacaktır.
  Evet değerli Terzialanlılar, belediyemiz her konuda olduğu gibi taşımacılık konusunda da gerçekçi kararlar alıyor. Ve kimsenin bu zamana kadar söylemediği şeyleri söylüyor. Örneğin ilk defa bir belediye başkanı çıkıp, belediyenin otobüs işinden ciddi anlamda zarar ettiğini ve bu zararın adının hizmet olamayacağını, tam tersine bu zararın ortadan kaldırılmasının beldemize hizmet olduğunu söylüyor. Daha sonraki açıklamalarında da bu otobüslerin satılacağını açık açık söyleyebiliyor. Çünkü konuya hakim ve duygusal davranmıyor. Toplum menfaatlerini gözetiyor.
  Başkanımla konuştuğumda işin başka ve çok ilginç bir boyutunun daha olduğunu öğrendim. Tüm belediye personeli otobüsler yüzünden mahkemelik evet yanlış okumadınız mahkemelik. Resmi dairelerde işler biraz hassas oluyor en ufak hatayı kaldırmıyor, muhasebenin enerjisini %70’ni bu işlere ayırması gerektiğini öğreniyoruz ( otobüs ve taşımacılık sorunları )
  Kısacası sonuç şu; Artık şaibeli konuşmalar olmamalı. Ve belediye bu yükten kurtulmalı diyor başkanımız.
  Başkanımızın bu konuda tek bir şartı var hem vatandaş kazanmalı hem esnaf. İşte burası ince bir nokta, henüz vatandaşımızın lehine taşıma konusunda ( indirim, ucuzluk vb. ) bir karar alınamadığı için belediyemiz bu işten çekilemedi. İlerleyen günlerde vatandaşımız lehine bir karar alındığında belediye derhal bu işten çekilecek tüm ülkede olduğu gibi.
  Daha bitmedi başkandan güncel durum hakkında aldığım bilgileri aktarmaya devam ediyorum;
  Başkanımız biz kimsenin yapamadığını yapıyoruz, ilkler hep bize nasip oluyor, Allah’a şükür diyor. Kahve yanlarında bugüne kadar hiçbir resmi işlem yapılmadı diye eleştiriliyoruz diyor ve yaptıklarını anlatmaya devam ediyor.
  Tamam biz otobüs işinden çekilelim dedik ama diğer taraftan B planımızı da uyguluyoruz. 20 yıllık Belediye de Bakanlığa müracaat edip, ilk kez işletme izni almak bize nasip oldu diyor. Belediyenin şu anda alt işletmesini kurduğunu, ve araçları işletmeye devredip beyaz plakaya çevrilmek üzere olduğunu söylüyor. Beyaz plakaya çevrildikten sonra, D belgesi için trafik komisyonuna başvurulacağını ve izin çıkarsa belge alınacağını, 20 yıldır resmi olmayan taşımacılığın yasal bir zemine kavuşacağını ve buna çok az kaldığını söylüyor. ( Belediye taşımacılık işini alt işletmeye devrediyor vatandaş lehine )
  Üzerine basarak değindiği noktalardan bir tanesi de;
  Belediyemiz yapılan zamlardan bütün kamuoyu gibi rahatsızlık duymaktadır. Ama yine belediye 20 yıldır yapılamayanı yapmış, ilk defa şöförler odası, kooperatif başkanı, ve Karakoca muhtarını bir masada toplayıp konuyu tartışmaya açmıştır. Bu toplantıda fiyatların yüksek olduğunu belirtmiş ve yapılan öğrenci zammını geri çektirmiştir. Ve 2015 yılı sonuna kadar öğrencilerimize zam yoktur. Bunun haricinde bütün ülkemizde olduğu gibi bütün öğrencilerimiz yıl boyunca öğrenci tarifesinden yararlanacaktır. Okullar açıkkende kapalıykende aynı tarife uygulanacaktır. Daha önceden yazları öğrenci tarifesi uygulamadan kalkıyordu.
  Bu zamana kadar kooperatif yol parasına her yıl otomatik olarak zam istiyodu ve Şöförler odası da talebi değerlendirip, devletin belirlediği oranlarda zam yapıyordu. Bundan sonra belediyeye de danışılacak diyor.
  Başkanımız son olarak diyor ki;
  Bütün bu sorunlar bu zamana kadar kahve köşelerinde konuşulmuş, resmiyette hiçbir işlem yapılmamıştır. Belediye bugüne kadar hiçbir resmi itirazda bulunmamıştır. Ve bizim zamanımızda 20 yıllık belediye ilk kez odaya dilekçe veriyor. Belediye kanunlarından bahsediyor. Ve belediye görüşü alınmadan zam yapılmamasını talep ediyor. Odalar zam için artık belediyeden görüş alacak.

  Son söylediği bizlere güvenin, inanın ve izlemeye devam edin.

  Sayın Belediye Başkanımızın bire bir açıklaması budur.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 15. Ekmeğe benzine vb şeyleri zam yapılırken tabi ki ses çıkarmazlar kardeşim. Burada ki amaç zaten bagcıyı dövmek. Üzümü yemek değil. Belediyeyi eleştirmek. Tabi ki ortada bir sorun var. Pahalı yol ücretleri. Lakin tek sorumlu belediye değil ki. Dedim ya amaç bağcıyı dövmek. Umarım en kısa zamanda çözüme kavuşur.

 16. Haklısınız az olmuş 5 olsun demekle. Yorumlarımı sabırsızlıkla beklemenizi anlamıyorum. Çünkü bu sorunun muhatabı ben değilim. Bildiğim bir tek şey var, başkanın minibüsü yok. Burada başkanı veya belediyeyi savunmuyorum. Eleştirilmesi gereken minibüsçülerdir. Belediyenin taşımacılık yapması yıllardan beri süre gelen bir sorun zaten. Bildiğim kadarıyla yaptırmıyorlar. Neden yapılamadığını kanunlara neden aykırı olduğunu öğrenip bilgilendirmeye çalışacağım. Lakin şundan eminim ki belediyenin elinde bir imkan olsa öğrencileri daha ucuza taşıyacaktır. Bu sorun sadece bu dönem ortaya çıkan bir sorun değildir. Fiyatlar çok mu fahiş evet kesinlikle çok. Sonuna kadar haklısınız bence. Ama ne yapılması gerek onu bilmiyorum. Çünkü belediyeci değilim. ama en kısa zamanda bilgi vermeye çalışacağım. Hatırlıyorum belediye taşımacılık yapıyor diye polis tarafından çevriliyordu. Benimde temennim gerekli evraklar kanun neyi gerektiriyorsa hazırlanıp öğrencilerimiz daha ucuza taşınsın inşallah.

 17. Bence de en az 5 olmalı. Ekmeğe, benzine, vergilere, sigaraya, alkole, yemek ücretlerine, bakkaldaki şekere, prince, pazardaki domatese, bibere ve bir çok şeye daha fazla zam gelirken nerede tepkiniz. haşa sümme haşa. adaletten bahsederken yapılan her yanlış işe tepki göstersenizya. kaç para maaş alıyorsun, asgari ücret, o zaman en az 5 tl olmalı.

 18. Terzialanın kaderi bu.Değişen bir şey yok aynı tas aynı hamam.Tüm yöneticiler minibüsçülere çanak tutmaya devam ediyor.Onlar ne derse o oluyor aksini kimse söyleyemez.Vatandaşa hizmet sonuçta .3 lira yetmez 5 lira olsun,cepler parayla dolsun gerisi hikaye..Yaşasın adalet…..

 19. Lütfen ciddiyet.Sizin amacınız öğrencileri kazıklamak .Ne kardeşim bugün kursa gittim geldim.Öğrenci 2,50 TL.Nerde başkan,nerde saygı.Siz öğrencileri sağılır i…. görüyorsunuz.Az olmuş 5 olsun rumuzluya katılıyorum.Verin gitsin Belediye Otobüslerinide…İşçileride aynı muamaleye yapsınlar…..V… Abim sen çözersin bu işleri…

 20. Ne toplantısı ….Uygulama başlamış çoktan..Toplantıdan ne çıkmış aynı fiyat….Zaten fiyat yetkisinin kimde olduğunu bilmiyorsunuz galiba….Bakın bakalım fotoğrafa…Kaçı araç sahibi…Hiç kazanamıyorlar da hepsi şoför kullanıyor…Sahipleri hangi işleri yapar… Süle 3,00,Çakmakçayır 3,00… Süle-çakmakçayır arası 0,50 krş. Bunu açıklasın birileri …Yıllardır böyle gidiyor bu işler…Münübüşçüler istediğini yaptırıyor her dönem…Bahaneye bak vatandaş taksisinle gidiyormuşta… Tavsiyen birleşin kardeşim 5 kişi gidin taksinizle…Yapsınlar bakalım…….

 21. Biz sosyal belediyecilik bekleyip belediye işçiyi öğrenciyi ucuza taşır diyorken çıkan tabloya bak… Az olmuş yaaa 5 olsun düz olsun… Bu arada Volkan Bey in yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum. 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir